2023-12-09 18:54:39
MAGAZYN

MAGAZYN

53 proc. badanych Polaków nie kupiło jeszcze ani jednego prezentu świątecznego – wynika z raportu firmy CBRE. 59 proc. respondentów ma zamiar kupić prezenty na 2-3 tygodnie przed Świętami – dodano.

Zator świętuje swoje 731 urodziny. Z tej okazji miasto wymyśliło ważne, a wręcz historyczne pamiątki, które powinny zostać z mieszkańcami na lata. O co chodzi?

O przemocy domowej pisze Grzegorz Kołacz, psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień ( w procesie certyfikacji) ze Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie.

O takich ludziach warto wspominać. Magda Cholewa z Wadowic kilkanaście lat temu wyjechała do Wielkiej Brytanii. Jej determinacja doprowadziła ją na szczyty kariery biznesowej. Została nawet nominowana do nagrody, która w Wielkiej Brytanii uchodzi za prestiżową.

Zaburzenia lękowe to grupa zaburzeń, których wspólną cechą jest nadmierny strach i lęk, a także wynikające z nich zakłócenia w zachowaniu. Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń lękowych należą między innymi: zaburzenie lękowe z napadami paniki, fobia społeczna, zaburzenie lękowe uogólnione, fobia specyficzna, lęk o zdrowie oraz zaburzenie obsesyjno kompulsyjne.

Ta rewitalizacja fascynuje wielu fanów zabytków, nie tylko tych pochodzących z Lanckorony. W sieci pojawiły się nowe zdjęcia z remontu ruin zamkowych.

poniedziałek, 06 listopad 2023 16:00
Opublikowany w: MAGAZYN

Park rozrywki Energylandia zakończył sezon letni i już szykuje się na zimową odsłonę. Winter Kingdom to propozycja dla tych, którzy lubią świąteczną atmosferę w parkach oraz białe szaleństwo.

Pięć małopolskich miast, wśród nich Wadowice, jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych, jeśli chodzi o średnioroczny poziom stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Listę otwiera jednak Nowa Ruda z Dolnego Śląska – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).

Wobec majestatu śmierci wszyscy jesteśmy równi. Jeśli nawet za życia dzieliło nas wiele, to po śmierci różnice znikają - powiedział pochodzący z Choczni metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Jak zaznaczył, najcenniejszą rzeczą, którą możemy ofiarować zmarłym jest modlitwa.

Cmentarz parafialny w Wadowicach to najstarsza nekropolia w regionie. Ma już ponad 200 lat. Przez dwa wieki pochowano  na nim ponad 50 tysięcy zmarłych. Na początku istnienia nie wszyscy jednak chcieli tutaj chować swoich bliskich, a cmentarz uznawano za przeklęty.