Displaying items by tag: STRYSZÓW https://www.wadowice24.pl Wed, 01 Apr 2020 19:26:46 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Znów podpalenie na skraju lasu w Stryszowie. Wójt ma dosyć: "Przestańcie wypalać trawy w czasie epidemii" https://www.wadowice24.pl/nowe/polityka/13258-znow-podpalenie-na-skraju-lasu-w-stryszowie.html https://www.wadowice24.pl/nowe/polityka/13258-znow-podpalenie-na-skraju-lasu-w-stryszowie.html Znów podpalenie na skraju lasu w Stryszowie. Wójt ma dosyć:

Od rana w Stryszowie trwają akcje gaśnicze, w których strażacy próbują powstrzymać pożary traw. To ewidentne podpalenia. Zwróciliśmy się już do policji o pomoc - mówi nam wójt Szymon Duman.

W Stryszowie w przysiółku Działy ogień podłożono na ściernisku w pobliżu lasu. Niestety żywioł przedostał się w miejsce, gdzie znajdowała się szkółka leśna z choinkami.

Strażacy z jednostek OSP ze Stryszowa, Łękawicy, Stronia i Zakrzowa ruszyli do akcji, by powstrzymać ogień.

 

Udało się uratować las Potok. Gdyby nie ich reakcja straty mogły być olbrzymie. Jednocześnie powstrzymano również dla pasiek, które znajdowały się na skraju lasu.

To ewidentne podpalenia. Zwróciliśmy się już do policji o pomoc. Mam pilny apel do tych, którzy to robią: Przestańcie wypalać trawy podczas epidemii! - mówi nam Szymon Duman, wójt Stryszowa.

Samorządowiec  przypomina, że wypalanie nieużytków jest łamaniem prawa i grożą za to wysokie grzywny. Dodatkowo strażacy muszą ubierać maseczki i wykorzystywać zabezpieczenie ochronne przed epidemią.

Niestety w okresie epidemii takie działania są podwójnie szkodliwe. Nie dość że sam pożar to ogromnie zagrożenie, to jeszcze wymaga zebrania dziesiątek osób, druhów z OSP do gaszenia pożaru, a jak wiemy wszyscy teraz powinniśmy pozostać w domach - dodaje wójt.

 

 

Stop wypalaniu traw!Opublikowany przez Gmina Stryszów Niedziela, 29 marca 2020
]]>
POLITYKA Sat, 28 Mar 2020 14:56:37 +0100
Mieszkaniec Łękawicy trafił do szpitala. Próbował gasić pożar trawy https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/13257-mieszkaniec-lekawicy-trafil-do-szpitala-probowal-gasic-pozar-trawy.html https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/13257-mieszkaniec-lekawicy-trafil-do-szpitala-probowal-gasic-pozar-trawy.html Ilustracja

Tak to właśnie może się skończyć podpalanie nieużytków. Mieszkaniec Łękawicy został poważnie poparzony, próbował ugasić pożar, który wybuchł przy farmie drobiu.

W sobotę (28.03) około godziny 9. strażacy zostali wezwani do Łękawicy. Tam w okolicach farmy drobiu wybuchł pożar nieużytków.

Ogień zajął około ośmiu arów i pojawił się bardzo blisko zabudowań kurników. Jeden z mieszkańców postanowił gasić pożar własnymi siłami.

Na miejsce wysłano strażaków, którzy stwierdzili u 60-latka poważne poparzenie nogi. Wezwano karetkę pogotowia. Schorowany mężczyzna, w wyniku poniesionych obrażeń trafił do szpitala.

Strażakom udało się opanować pożar. Niestety prawdopodobnie powstał od w wyniku umyślnego zaprószenia ognia.

]]>
WYDARZENIA Sat, 28 Mar 2020 10:12:24 +0100
Staruszka chodziła przez wieś z zapalniczką i... podpalała trawy? https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/13246-staruszka-chodzila-przez-wies-z-zapalniczka-i-podpalala-trawy.html https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/13246-staruszka-chodzila-przez-wies-z-zapalniczka-i-podpalala-trawy.html Pozar w Stryszowie podszedł bardzo blisko zabudowań

Strażacy od lat w okresie wiosennym mają pełne ręce roboty. Niektórzy mieszkańcy uważają, że na wiosnę trzeba podpalić nieużytki, by gleba była żyzna a "zaraza nie wychodziła z trawy" na pobliskie uprawy. Niestety takie działania mogą prowadzić do tragedii.

Jak poinformował administrator strony Ryczów.pl jadąc ostatnio przez Sosnowice ugasił kilka małych pożarów suchej trawy przy zabudowaniach.

Za zakrętem ujęliśmy ze znajomym 90-paro latkę spacerującą przez wieś z zapalniczką i podpalającą co się da. Więc zwróćcie uwagę bo podpalaczem naprawdę może być każdy! - czytamy w wypowiedzi.Niestety to znowu prawdziwa plaga. Nie dość, że po świecie szerzy się mega zaraźliwy wirus, to ludzie nie mogą sobie odpuścić "użyźniania" pól i "pozbywania się szkodników" a nieużytków. To są właśnie główne powody regularnych pożarów, które nader często zdarzają się w sołectwach gminy Brzeźnica, Spytkowice, a ostatnio też w Stryszowie.

Pożary, nie dość że zmuszają zapracowanych już strażaków do kolejnych zadań, to jeszcze mogą być bardzo groźne dla życia ludzi, zwierząt a także mienia.

Ostatnio w Stryszowie ogień podszedł bardzo blisko zabudowań mieszkalnych. Na szczęście strażakom udało się okiełznać żywioł.

Warto przyłączyć się do apelu mieszkańców Ryczowa i zwracać uwagę na wszystko co się dzieje dookoła, bo "każdy może być podpalaczem".

]]>
WYDARZENIA Fri, 27 Mar 2020 11:15:26 +0100
Stryszów odwołuje wybory do rady, przygotowuje ośrodek w Zalesiu. Trwa walka z koronawirusem https://www.wadowice24.pl/nowe/polityka/13180-stryszow-odwoluje-wybory-do-rady-przygotowuje-osrodek-w-zalesiu-trwa-walka-z-koronawirusem.html https://www.wadowice24.pl/nowe/polityka/13180-stryszow-odwoluje-wybory-do-rady-przygotowuje-osrodek-w-zalesiu-trwa-walka-z-koronawirusem.html Wybory uzupełniające w Stryszowie odwołane

Pandemia koronawirusa ma swoje skutki w lokalnej polityce. W niedzielę ludzie mieli iść do urn i  glosować. Trzeba było odwołać wybory uzupełniające do Rady Gminy w Stryszowie.

Po tym, jak radna Ewa Bąk zrezygnowała z mandatu Radzie Gminy w Stryszowie wyznaczono wybory uzupełniające. Miały się odbyć w tę niedzielę, 22 marca.

O mandat radnego/radnej starały się w tych wyborach dwie osoby, Agnieszka Stawowy i Mariusz Stawowy. Oboje są z Zakrzowa.


Jak się okazuje, w związku z pandemią koronawirusa kandydaci wycofali się z kandydowania.

Decyzję o nieprzeprowadzaniu wyborów podjęła Przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej w Stryszowie. Nowy termin wyborów wyznaczony zostanie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Do tego czasu Rada Gminy będzie pracować w niepełnym 14 - osobowym składzie.

Przypomnijmy. Ewa Bąk zrezygnowała z funkcji radnej, by zostać kierownikiem gminnego ośrodka zdrowia w Stryszowie.

Ustawa o samorządzie zakazuje łączenia tych dwóch funkcji. Radny nie może być ani pracownikiem gminy, ani podpisywać z gminą żadnych umów o świadczeniu pracy. Radny nie może również prowadzić działalności gospodarczej na majątku gminy.

Tymczasem wójt Szymon Duman informuje, że sytuacja epidemiczna na terenie gminy jest spokojna.

Mamy sześć osób objętych kwarantanną. Przygotowujemy ośrodek w Zalesiu na przyjęcie osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem lub takich, które miały kontakt z zarażonymi. Znajdzie się tutaj miejsce dla piętnastu osób - mówi portalowi Wadowice24.pl Szymon Duman, wójt Stryszowa.

]]>
POLITYKA Thu, 19 Mar 2020 10:58:53 +0100
Stronie i Zakrzów doczekają się super placów zabaw. To w tym roku https://www.wadowice24.pl/nowe/pieniadze/13129-stronie-i-zakrzow-doczekaja-sie-super-placow-zabaw-to-w-tym-roku.html https://www.wadowice24.pl/nowe/pieniadze/13129-stronie-i-zakrzow-doczekaja-sie-super-placow-zabaw-to-w-tym-roku.html Porządnego placu zabaw niedawno doczekały się Tomice

Budowa placów zabaw w miejscowościach Stronie i Zakrzów w ramach inwestycji „Zabawa pod chmurką" ma zapewnić stworzenie miejsc integracji i zabawy. Właśnie rozstrzygnięto przetarg. Prace powinny zakończyć się jeszcze przed wakacjami.

Stryszów rozstrzygnął przetarg na budowę ogólnodostępnych placów zabaw z prawdziwego zdarzenia. Za miejsce zabaw w miejscowości Stronie zapłaci 116 tys.zł. W Zakrzowie plac zabaw będzie kosztował 133 tys. zł. Oba place zabaw wykona Firma Produkcyjno - Handlowo - Usługowa „EPX ARCHITEKTURA OGRODOWA" z Pustkowa.

W Stroniu zestaw do zabaw obejmować będzie 4 wieże, zjeżdżalnię, 3 drabinki, 4 mostki, w tym 2 z podestem, przejście rurą i przejście linowe. Nie zabraknie też karuzeli krzyżowej, bujaków sprężynowych, huśtawek oraz piaskownicy.

Plac, który powstanie przy szkole podstawowej, będzie odpowiednio zabezpieczony, oświetlony i monitorowany. Dla opiekunów zaplanowano ławeczki.

W Zakrzowie miejsce zabaw będzie miało trochę więcej urządzeń, ale w tym samym wysokim standardzie bezpieczeństwa. Również powstanie przy lokalnej szkole.

Według przetargu wykonawca powinien zakończyć swoje prace jeszcze przed wakacjami letnimi.

]]>
PIENIĄDZE Fri, 13 Mar 2020 11:52:39 +0100
Arcybiskup krakowski udzielił wiernym dyspensy od udziału w mszach świętych https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/13120-arcybiskup-krakowski-udzielil-wiernym-dyspensy-od-udzialu-w-mszach-swietych.html https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/13120-arcybiskup-krakowski-udzielil-wiernym-dyspensy-od-udzialu-w-mszach-swietych.html Arcybiskup Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski, udzielił dyspensy wiernym i zwalnia ich z obowiązku uczestnictwa w mszy świętej do 29 marca.

Jak poinformowało biuro metropolitalne  Archidiecezji Krakowskiej, arcybiskup Marek Jędraszewski wprowadza od czwartku (12.03) w na terenie archidiecezji  rekomendacje Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Jednym z zaleceń jest udzielenie dyspensy wiernych od obowiązku uczestnictwa niedzielnej mszy świętej do dnia 29 marca. Chodzi głównie o wiernych w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieci  i młodzież szkolna oraz dorośli, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osoby, które czują obawę przed zarażeniem. Katalog osób objętych dyspensa jest więc szeroki.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe - ogłosili polscy biskupi.

Zaleca się, by kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii  dokładnie umyli ręce i kierować się zasadami higieny. Można również udzielać Komunii Świętej na rękę. Jednocześnie znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk. Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego. Należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie, na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne.

Rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą - czytamy w komunikacie.

Biskupi polecają duszpasterzom, a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,  aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

Zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny... Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie" - czytamy w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

 

]]>
m.plaszczyca@wadowice24.pl (Marcin Płaszczyca) WYDARZENIA Thu, 12 Mar 2020 14:41:44 +0100
Wójt spotkał się z sołtysami, a później odwołał zebrania wiejskie https://www.wadowice24.pl/nowe/polityka/13114-wojt-spotkal-sie-z-soltysami-a-pozniej-odwolal-zebrania-wiejskie.html https://www.wadowice24.pl/nowe/polityka/13114-wojt-spotkal-sie-z-soltysami-a-pozniej-odwolal-zebrania-wiejskie.html Sołtysi gminy Stryszów

To było ostatnie zorganizowane w grupie spotkanie w Stryszowie. Gmina obchodziła Dzień Sołtysa. Wójt złożył słowa uznania szefom wiosek, później odwołał wszystkie spotkania wiejskie.

Dzień Sołtysa to coroczne polskie święto obchodzone na terenie kraju w dniu 11 marca. Święto to ma na celu okazanie wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę sołtysa w polskiej wsi.

W tym wyjątkowym dniu sołtysów z terenu gminy Stryszów zaprosił do swojego gabinetu wójt Szymon Duman.

Z okazji Dnia Sołtysa, pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia, a także słowa uznania za Waszą odpowiedzialną i trudną pracę. Sołtys to prawdziwy Gospodarz, osoba oddana i zaangażowana w sprawy lokalnej społeczności. Sołtys to wizytówka każdej miejscowości. Pełnienie tej zaszczytnej funkcji to misja i powołanie. Jesteście osobami dobrze znającymi lokalne wyzwania, doskonale rozumiecie ludzi i ich potrzeby. Za to bardzo Wam dziękuję i raz jeszcze życzę wszystkiego dobrego – powiedział Duman.

W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa wójt zrezygnował z następnych spotkań.

Odwołano zebrania wiejskie, które w najbliższym czasie miały się odbyć w Dąbrówce, Stroniu, Leśnicy oraz Zakrzowie. Nowe terminy zostaną podane do wiadomości w późniejszym terminie.

]]>
POLITYKA Thu, 12 Mar 2020 13:10:01 +0100
Stryszów poszukuje chętnej osoby do pewnego projektu. O co chodzi? https://www.wadowice24.pl/nowe/pieniadze/13090-stryszow-poszukuje-chetnej-osoby-do-pewnego-projektu-o-co-chodzi.html https://www.wadowice24.pl/nowe/pieniadze/13090-stryszow-poszukuje-chetnej-osoby-do-pewnego-projektu-o-co-chodzi.html Ilustracja

Jak informują urzędnicy w samorządzie gminnym w Stryszowie, sprawa jest dość pilna. Poszukiwana jest osoba, która wzięłaby udział w projekcie ekologicznym.

W Stryszowie szukają jednej osoby do projektu wymiany kotłów węglowych na nowe kotły wykorzystujące paliwa gazowe.

Są pewne warunki, które należy spełnić, aby móc starać się o dofinansowanie na wymianę kotła, modernizację instalacji wewnętrznych oraz termomodernizację budynku.

Aby dostać dofinansowanie budynek objęty przedsięwzięciem musi posiadać wewnętrzną instalację gazową. W budynku musi funkcjonować stare źródło ciepła na paliwo stałe. Właściciel budynku musi wyrazić chęć wymiany istniejącego kotła na paliwo stałe na kocioł gazowy kondensacyjny.

Dodatkowo w ramach przeprowadzanego audytu energetycznego musi zostać wskazane minimum jedno zalecenie termomodernizacyjne dla budynku objętego przedsięwzięciem (np. ocieplenie).

U wnioskodawcy musi być stwierdzona tzw. trudna sytuacja materialna tzn.: dla gospodarstwa jednoosobowego dochód na osobę nie może przekraczać 200 % najniższej emerytury od 01.03.2020 roku, tj. 2 400,00 zł brutto. Natomiast dla gospodarstwa wieloosobowego, dochód na osobę nie może przekraczać 125 % najniższej emerytury od 01.03.2020 roku, tj. 1 500,00 zł brutto.

Zagadnienia powyżej wydają się skomplikowane? Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu 33 8797 412, wew. 118.

]]>
PIENIĄDZE Tue, 10 Mar 2020 07:47:17 +0100
Osuwiska nad jeziorem już bezpieczne? "Mieszkańcy mogą spać spokojnie" https://www.wadowice24.pl/nowe/pieniadze/13069-jezioro-mucharskie-juz-bezpieczne.html https://www.wadowice24.pl/nowe/pieniadze/13069-jezioro-mucharskie-juz-bezpieczne.html Osuwiska nad jeziorem już bezpieczne?

24 miliony złotych - tyle wydały w ostatnich dwóch latach Wody Polskie na zabezpieczenie osuwisk przy Jeziorze Mucharskim. Prace są już zakończone - potwierdziła w czwartek Małgorzata Sikora, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej - Wód Polskich w Krakowie.

W Dąbrówce przedstawiciele Wód Polskich i gminy Stryszów spotkali się w czwartek (05.03) z dziennikarzami, by potwierdzić już oficjalne zakończenie i odebranie dużej inwestycji w bezpieczeństwo zbiornika wodnego.

Inwestycja pochłonęła 24 miliony złotych. Była trudnym procesem ze względu na utrudniony dojazd do tego obszaru. Było to jednak oczekiwane przez społeczność lokalną i ludzi, którzy liczą na bezpieczeństwo zbiornika Świnna Poręba. W chwili obecnej udało nam się odebrać te prace bez uwag - mówi Małgorzata Sikora, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej - Wód Polskich w Krakowie.

Wody Polskie zakończyły roboty na osuwiskach w Świnnej Porębie i Ostałowej. Było to jedno z priorytetowych zadań, które zrealizował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Na osuwisku Ostałowa Zagórska i Ostałowa Dąbrowska wykonano palisadę o długości około 490 m, składającą się z pali wchodzących w grunt na głębokość od 8,5 do 16,5 m każdy. U podnóża palisady wykonano profilowanie nasypów o wysokości od 3-10 m, które obłożone zostały narzutem kamiennym, na wykonanie którego zużyto 16 630,40 m3 bloków kamiennych. W ramach zabezpieczenia osuwiska 1/21 Świnna Poręba wykonano palisady o łącznej długości około 430 m składającą się z pali o długości od 9 do 21 m.

Efektem zakończenia prac jest bezpieczeństwo 35 domostw położonych nad jeziorem.

Wykonanie zabezpieczeń ustabilizuje grunty na stokach i pozwoli na ochronę dróg, mostów, zabudowań oraz infrastruktury technicznej zlokalizowanej wokół jeziora. Dodatkowo, stabilizacja osuwisk wpłynie na zachowanie pojemności retencyjnej zbiornika, chroniącego okoliczne miejscowości i Kraków przed powodzią - mówiła Małgorzata Sikora.

Wodom Polskim za wykonanie prac podziękował wójt Stryszowa Szymon Duman.

Dla nas wszystkich ta inwestycja miła kolosalne znaczenie. Mieszkańcy, którzy czuli się zagrożeni osuwiskami, teraz mogą spać spokojnie i nie obawiać się o swoje bezpieczeństwo - powiedział wójt Stryszowa.

Osuwiska w Ostałowie i Świnnej Porębie uaktywniły się po powodzi w 2010 roku. Jednak nie udało się ich ustabilizować na etapie budowy zbiornika. W efekcie kilkukrotnie otwierana inwestycja znów musiała zostać zamknięta. Wciąż jednak nie udało się jeszcze usunąć wszystkich drzew i krzewów z dna zbiornika. Te prace będą prowadzone w najbliższych tygodniach. Specjaliści z Wód Polskich przekonują, że nie będą one kolidować z napełnianiem jeziora w najbliższych miesiącach.

 

]]>
m.plaszczyca@wadowice24.pl (Marcin Płaszczyca) PIENIĄDZE Thu, 05 Mar 2020 16:11:12 +0100
Małopolska nie godzi się na uruchomienie trasy Kraków - Stryszów - Lanckorona. Dlaczego? https://www.wadowice24.pl/nowe/pieniadze/12986-malopolska-nie-godzi-sie-na-uruchomienie-trasy-krakow-stryszow-lanckorona.html https://www.wadowice24.pl/nowe/pieniadze/12986-malopolska-nie-godzi-sie-na-uruchomienie-trasy-krakow-stryszow-lanckorona.html Ilustracja

Patowa sytuacja w transporcie publicznym na trasie Lanckorona-Stryszów-Kraków trwa. Prywatni przewoźnicy rezygnują z mało rentownej trasy. Poproszono więc władze wojewódzkie o pomoc. Odpowiedź nie napawa optymizmem.

Od lata zeszłego roku mieszkańcy Lanckorony i Stryszowa mają problem w dostaniu się do Krakowa transportem publicznym. Prywatni przewoźnicy stwierdzili, że ta trasa nie jest opłacalna. Część połączeń w ogóle zlikwidowano. Rosnące koszty utrzymania linii w tym opłat drogowych i opłat na dworcu w Krakowie zaważyły na decyzji.

Wówczas oczekiwano dofinansowania od gmin.

Aby przywrócić kursy z Lanckorony do Krakowa nasza gmina musiałaby dopłacić 146 tysięcy złotych, a gmina Stryszów 73 tysiące złotych. To tylko jedna trasa, na której zresztą są też inne gminy. Byłoby nieuczciwe, gdyby tylko nasze dwie gminy dopłacały, a reszta nie. Ponadto jeśli dopłacimy jednemu przewoźnikowi, to zaraz zgłoszą się kolejni przewoźnicy i będą mieli rację - mówił wójt Lanckorony Tadeusz Łopata.

Sprawa transportu stanęła też na jednym z konwentów powiatowych. Samorządowcy są gotowi do solidarnego działania i chcą stworzenia powiatowego projektu transportu pasażerskiego. A to trwa.

Wójt Lanckorony chce spróbować swoich sił we współpracy z samorządem wojewódzkim. Był pewien, że jeśli wszystkie zainteresowane gminy dołożą się do kosztów, budżet da się zrównoważyć.

14 lutego otrzymał odpowiedź z Departamentu Infrastruktury Drogowej i Transportu Urzędy Marszałkowskiego. Tomasz Warchoł, szef tej instytucji, stwierdził, że uruchomienie trasy Kraków - Stryszów-Lanckorona nie wchodzi w grę.

Zarząd Województwa Małopolskiego nie wyraził zgody na dofinansowanie z Budżetu województwa przewozów użyteczności publicznej na przedmiotowej linii - czytamy w piśmie.

Marszałek Województwa, który miałby być organizatorem tego transportu, uzależnia to rozwiązanie od całkowitego sfinansowania go z budżetów gminnych. Urząd Marszałkowski przekazał swoje wyliczenia kosztów wójtowi Lanckorony. Ten się z nimi nie zgodził. Jednocześnie przypomniał, że nie wzięto w nich pod uwagę innych gmin, co mogłoby zrównoważyć budżet. Właśnie z takimi spostrzeżeniami w czwartek (20.02) przesłał ponownie do Urzędy Marszałkowskiego list z prośbą o uruchomienie wspomnianej linii.

]]>
PIENIĄDZE Fri, 21 Feb 2020 11:10:16 +0100