Na Placu Solidarności zaplanowano koncerty lokalnych zespołów, stoiska informacyjne, wystawę prac artystycznych oraz najważniejsze... - symboliczne drzwi, przez które można przejść na znak solidarności z osobami chorymi na schizofrenię. Tak wyglądała tegoroczna kampania „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi". W Wadowicach po raz kolejny akcję solidarności z osobami chorymi zorganizowało stowarzyszenie Adiutare.
Punktem kulminacyjnym akcji było przejście przez drzwi symbolizujące naszą solidarność z chorymi. Drzwi ustawiono na placu Solidarności w pobliżu restauracji Ogrodowa. Każdy, kto chciał, na znak solidarności z chorymi, mógł zostawić na drzwiach swój podpis.
W piątek (6.09) przez drzwi przeszli między innymi burmistrz Wadowic Ewa Filipiak, wicestarosta Marta Królik, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy rodzinie Barbara Pindel – Polaszek. Ale do akcji przyłączyli się też inni, każdy mógł otworzyć te drzwi i zostawić tutaj swój podpis na znak solidarności. Do Wadowic na uroczystość pofatygował się senator PiS Andrzej Pająk.
Rozumiem problemy osób chorych na schizofrenię, bo sam mam taki przypadek w rodzinie. Wiem, jakie to ważne jest, by było zrozumienie wśród najbliższych dla takiego chorego - mówił Andrzej Pająk.
Osoby zainteresowane problematyką zdrowia psychicznego mogły również skorzystać z punktu Informacji. W Wadowicach osoby chore, a także ich rodziny mogą korzystać z pomocy Środowiskowego Domu przy ulicy Wojtyłów 16. Podopieczni domu mają możliwość nie tylko uczestniczenia w terapii, ale również mogą rozwijać swoje uzdolnienia w ramach warsztatów artystycznych.
Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi to z jednej strony – organizacja i pomoc w działaniach lokalnych, które rozwiązują konkretne problemy chorujących, z drugiej kampania społeczna, której elementem kluczowym jest właśnie Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię.
Główne cele programu to tworzenie środowiska wspierającego osoby chore psychicznie, poprzez sieć organizacji zajmujących się terapią, pomocą, profilaktyką, reintegracją zawodową oraz – działania wobec opinii publicznej - kampanie społeczne zmierzające do przełamywania stereotypów dotyczących chorujących.
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii „Adiutare" powstało za sprawą osób chorujących psychicznie, ich rodzin oraz ludzi aktywnie działających w sektorze pomocy społecznej. Adiutare to znaczy pomagać, Stowarzyszenie gromadzi tych wszystkich, którzy swoją pracą wspierają osoby z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich. Stowarzyszenie istnieje od 2005 roku. Od maja 2011 roku Stowarzyszenie „Adiutare" prowadzi Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych mieszczący się w Wadowicach przy ulicy Mickiewicza 15.
https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/527-kazdy-mogl-otworzyc-te-drzwi.html#sigProGalleria6b3c819922
Dyskusja: