Od początku tygodnia, do środy (8.06) w Krośnicy oraz Izbicku (woj. opolskie) odbywały się zawody w ramach finału 39. Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Na starcie stanęły najlepsze drużyny z każdego województwa plus gospodarze imprezy. W sumie 34 drużyny (17 w kategorii szkół podstawowych i tyle samo w gimnazjach). Po raz kolejny nasze województwo w kategorii podstawówek reprezentowali zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Stroniu.
I po raz kolejny udowodnili, że należą do ścisłej czołówki w kraju! Drużyna w składzie Martyna Nowak, Natalia Nowak, Jakub Klimeczko, Adrian Odrowąż i Kacper Lempart (rezerwowy) zajęła II miejsce i wróciła do Stronia ze srebrnymi medalami Mistrzostw Polski!
Rywalizacja była godna finałów Mistrzostw Polski. Po pierwszym dniu rywalizacji zajmowaliśmy szóste miejsce (test z przepisów ruchu d rogowego, test ze skrzyżowań oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej). W drugim dniu awansowaliśmy na czwartą pozycję dzięki dobrej jeździe na miasteczku ruchu drogowego. Kluczowa okazała się ostatnia konkurencja – jazda po rowerowym torze przeszkód. W tej ustąpiliśmy jedynie późniejszym zwycięzcom – Włoszczowie – i w ostatecznej klasyfikacji awansowaliśmy na II miejsce! – relacjonuje dyrektor szkoły Jan Gębala, który wiernie kibicuje swoim uczniom, podążając za nimi na każdy z dotychczasowych finałów, a tych strońska podstawówka ma już na koncie sześć.
Jak dodaje dyrektor placówki w Stroniu do tej pory jego uczniowie mogli się pochwalić dwoma brązowymi i jednym złotym medalem.
Teraz kolekcja jest pełna – mówi opiekun drużyny Tomasz Gębala.
Zadowolenia nie kryje również wójt gminy Jan Wacławski.
Cieszy przede wszystkim powtarzalność sukcesów strońskich uczniów. Po raz dziewiąty z rzędu są finalistami zawodów wojewódzkich, po raz szósty reprezentują Małopolskę na Mistrzostwach Polski – mówi włodarz gminy Stryszów.
Organizatorzy szacują, że w sumie na każdym etapie turnieju (gminny, powiatowy, wojewódzki, finał krajowy) startuje ok. sto tysięcy uczniów. To ponad dwa tysiące szkół. O randze tego turnieju świadczy choćby lista organizatorów: Polski Związek Motorowy, Komenda Główna Policji, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego - wraz z odpowiednimi strukturami terenowymi.
Test wiedzy oraz skrzyżowań został przygotowany przez ekspertów z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu sędziowali rowerowy tor przeszkód. Następnie uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością pokonywania Miasteczka Ruchu Drogowego. Ich poczynania bacznie obserwowali policjanci z Komendy Głównej Policji. Udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu odbywało się pod okiem ratowników medycznych PZMot.
Dyskusja: