Przez dwa tygodnie, od 4 do 18 stycznia, Fundacja Planeta we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym przeprowadziła pomiar jakości powietrza na terenach wybranych miejscowości Gminy Stryszów.
Pomiarów dokonano w samym środku sezonu grzewczego w dni mroźne, a także w takie z dodatnimi temperaturami w ciągu dnia, przy pogodzie wietrznej i bezwietrznej.
Wyniki są zatrważające. Stężenia pyłu zawieszonego PM10 wielokrotnie przekraczają normę i są wyższe niż poziomy zarejestrowane w tym samym czasie w Krakowie i Skawinie. Powietrze w Gminie Stryszów jest więc gorszej jakości niż w miastach! Jedynie w dni wietrzne powietrze spełnia normy.
Stryszów jest typową małopolską gminą wiejską, tak więc uzasadnione jest stwierdzenie, iż problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy również innych miejscowości w całej Małopolsce - pisze w podsumowaniu badań Fundacja Planeta.
Jak dodają badacze - przyczyną zanieczyszczenia powietrza są w głównej mierze domowe kotły na paliwa stałe, które emitują zanieczyszczenia. Wystarczy wyjść na zewnątrz i popatrzeć, co wydostaje się z komina.
Kłęby dymu przeróżnej barwy to nie jest normalny stan rzeczy. Problem wynika nie tylko ze złych kotłów, ale także z rodzaju paliwa. Dodatkowo, część mieszkańców nadal spala śmieci i odpady (często późnym wieczorem, kiedy „nie widać"). Płyta wiórowa, lakierowane drewno, odpady szewskie oraz plastik to nie jest paliwo! Wszystko to nie ginie w kosmosie, tylko wraca do nas - piszą działacze Fundacji.
Z kolei wójt gminy, Jan Wacławski rozkłada ręce i kolejny raz prosi mieszkańców.
Apeluję o niespalanie w piecach:plastików, skrawków tapicerskich i szewskich, lakierowanych ścinek stolarskich - pisze wójt.
Urząd gminy od dłuższego czasu prowadzi ankietyzację gospodarstw domowych mającą na celu inwentaryzowanie źródeł ciepła i opracowanie emisji gazów cieplarnianych. Zebrane informacje pozwolą opracować Gminny Program Ograniczenia Niskiej Emisji, będący dokumentem strategicznym w staraniach o dotację na wymianę starych pieców centralnych ogrzewania na kotły nowej generacji.
Po raz kolejny zwracam się z prośbą o wypełnienie i złożenie ankiet w terminie do 25 lutego 2016r. Ankiety można odebrać w Urzędzie Gminy lub u sołtysów bądź pobrać ze strony internetowej www.stryszow.pl - dodaje Jan Wacławski.
}} Wyniki badań w Stryszowie ( w porównaniu z miastami)
}} Wyniki badań w Dąbrówce
}} Wyniki badań w Zakrzowie
Dyskusja: