W Andrychowie Ośrodek Pomocy Społecznej chce upowszechnić „kopertę życia", która w przypadku osób starszych i przewlekle chorych może przyczynić się do pomocy w nagłych wypadkach.
Pomysłodawcami wprowadzenia tego programu do Andrychowa są Barbara Sordyl-Lipnicka, koordynatorka zespołu szybkiego reagowania z OPS, oraz Paulina Dybał i dr Adam Rauk, jedyny w Andrychowie lekarz geriatra.
Akcja polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktów do najbliższych, danych osobowych, danych grupy krwi w tym nr PESEL. Koperty miałyby być umieszczane w lodówkach.
Na tym urządzeniu obecnym dziś w każdej kuchni jest specjalna naklejka (lub napis z magnesem), informująca, że tu jest „Koperta życia". W niej są wszystkie informacje o chorej i samotnej osobie, które mogą uratować życie, bo pomogą lekarzom i ratownikom, którzy zjawią się na ratunek – mówiła na konferencji zorganizowanej przez andrychowski OPS Barbara Sordyl – Lipnicka.
OPS przygotuje specjalne koperty i instruktaż jak je wypełnić, a gmina pomoże w rozprowadzeniu materiałów wśród mieszkańców.
Kolejnym pomysłem ośrodka na zadbanie o opiekę osób przewlekle chorych jest tzw. teleopieka.
Chodzi o wyposażenie pacjentów w urządzenie na bazie telefonii komórkowej, które „pilnuje" zdrowia osoby samotnej i chorej. Zaopatrzone jest ono dodatkowo w wodoodporną bransoletkę, aby mogło być przy chorym non stop, nawet w wannie.
Urządzenie to pozwala natychmiast dać znać do call center, że coś złego dzieje się z chorym, np. od 10 minut nie porusza się.
Gdy chory czuje, że dzieje się z nim coś złego może nacisnąć tylko jeden guzik, lub głosowo uruchomić urządzenie. Ono nie tylko połączy go z ratownikiem, ale samo od razu da temu ratownikowi wiadomość kto i na co chory go wzywa.
Dyskusja: