Udało się. 38. pielgrzymka z Wadowic na Jasną Górę dotarła w piątek do celu. 160 pątników weszło na górę klasztorną i wzięło udział w południe w mszy świętej przed cudownym obrazem.
Pielgrzymi są szczęśliwi, że udało im się pokonać trasę i zanieść na Jasną Górę swoje intencje. Poza religijnym charakterem sama pielgrzymka jest też formą spędzenia wolnego czasu w wakacje. Nie bez znaczenia jest wysiłek, jaki pielgrzymi musieli wykonać. Podczas takiego marszu, gdzie codziennie w upale trzeba było przejść od 20 do 30 km można stracić, podczas pielgrzymki, nawet od dwóch do trzech kilogramów.
38 Wadowicka Piesza Pielgrzymka ruszyła w trasę w niedzielę, 14 lipca. Tegoroczne motto pątników brzmiało: "Idźmy z radością od Maryi do Maryi. Od Pani Wadowic 25 lat temu ukoronowanej przez św. Jana Pawła II, do Królowej Polski." W piątek wieczorem autokarami pielgrzymi wrócą do Wadowic, by na koniec przemaszerować jeszcze ulicami miasta.
Pierwsza pielgrzymka z Wadowic ruszyła na Jasną Górę w 1986 roku, kiedy to z inicjatywy ks. Zdzisława Balona, przy współpracy kilku świeckich zapaleńców, zebrała się grupa 200 pielgrzymów. Dołączyła ona na Wawelu do Pielgrzymki Krakowskiej.
Po kilku latach zaczęto rozważać pójście własną trasą w innym terminie. Plany te zostały zrealizowane w lipcu 1991 r. i wówczas ks. Paweł Łukaszka poprowadził samodzielną pielgrzymkę wadowicką. Ówczesna trasa liczyła ok. 160 km wiodła zarówno przez ruchliwe ulice Olkusza, jak i przepiękne ciche lasy Puszczy Dulowskiej, odwiedzając po drodze liczne sanktuaria – Alwernię, Płoki, Rudniki, Mrzygłód.
W następnych latach trasa uległa niewielkim modyfikacjom. Wadowicka pielgrzymka organizowana jest niezmiennie w terminie 14-19 lipca. Na przestrzeni lat pielgrzymka rozrosła się i w jubileuszowym roku 2000 udział wzięły w niej 824 osoby. Wadowiccy pątnicy zanoszą przed oblicze Czarnej Madonny prośby i podziękowania, ale też szczególne miejsce w ich modlitwach i trudzie zajmuje osoba Ojca Świętego Jana Pawła II.
Dyskusja: