Jeszcze około pół roku, czyli do końca kwietnia 2024, mają Małopolanie na wymianę pieców bezklasowych. Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) wynika, że zainstalowanych kotłów poniżej 3 klasy na terenie gminy Wadowice jest obecnie 1894 służa one do ogrzewania budynków i podgrzewania wody.
Zgodnie z obowiązującą wojewódzką uchwała antysmogową, mieszkańcy mają czas do końca kwietnia 2024 r. na wymianę kopciuchów. Po tym czasie będzie można używać tylko takich pieców i kominków, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. Urządzenia grzewcze nie spełniające tych wymagań niekoniecznie muszą być wymienione, ponieważ aby spełniały tę normę można je doposażyć w specjalne urządzenia redukujące emisję pyłu, np. elektrofiltr.
Aby wspomóc mieszkańców w procedurze wymiany kotłów, w Urzędzie Miejskim w Wadowicach - na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Gminą a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie - funkcjonuje punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze", gdzie przy pomocy Ekodoradcy mieszkańcy mogą wypełnić wniosek o dofinansowanie i uzyskać informacje o programie - poinformował Urząd Miasta w Wadowicach.
Dodatkowo, z budżetu gminy Wadowice udzielane są dotacje celowe na dofinansowanie kosztów inwestycji związanej ze zmianą systemu ogrzewania na proekologiczne. Zgodnie z regulaminem udzielania dotacji celowej do 30 kwietnia 2024 r. dofinansowaniem objęte są tylko te budynki, w których znajduje się kocioł poniżej 3 klasy (czyli kopciuch, którego należy wymienić do kwietnia 2024 r.)
Przestrzeganie przepisów wprowadzonych uchwałą antysmogową będzie kontrolowane zarówno w kwestii posiadanych urządzeń grzewczych jak i stosowanych rodzajów paliw. Użytkownicy instalacji naruszający przepisy uchwały mogą być ukarani grzywną do 5000 zł lub mandatem do 500 zł.
Należy pamiętać, że zgodnie z art. 225 kodeksu karnego, udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu. Na żądanie kontrolującego każdy użytkownik kotła, pieca lub kominka, zobowiązany jest do przedstawienia dokumentów potwierdzających, że stosowane przez niego urządzenie grzewcze spełnia wymagania uchwały.
Dyskusja: