W ewidencji Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej znajduje się osiem basenów publicznie dostępnych w powiecie wadowickim. Są one pod stałą kontrolą sanepidu.
Okazuje się jednak, że stan sanitarny kąpielisko pozostawiała w przeszłości wiele do życzenia.
Jak poinformowała Krystyna Kozik, szefowa wadowickiego sanepidu, kontrolerzy stacji sprawdzali w ostatnim roku osiem basenów publicznych w powiecie.
Jakość wody w basenach była monitorowana zgodnie z przyjętym harmonogramem poboru prób - pobrano do badania 44 próbki wody, oraz 6 próbek doraźnych - informowała Krystyna Kozik na ostatniej sesji Rady Powiatu.
W pięciu na osiem obiektów wykryto nieprawidłowości. Dotyczyły one głównie przekroczenia norm chloroformu, wartości mętności oraz ogólnej liczby mikroorganizmów.
Niestety, sanepid potwierdził, że przekroczenia norm liczby mikroorganizmów dotyczyły też bakterii pałeczek ropy błękitnej oraz legionelli. O tym, że przekroczenia norm tych bakterii mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka mieszkańcy m.in. Podkarpacia mogli się przekonać tego lata.
Zarządcy po otrzymaniu informacji z PSSE Wadowice podejmowali niezwłoczne działania naprawcze poprawiające wartość parametrów do norm określonych w rozporządzeniu - poinformowała Krystyna Kozik.
Jak się okazuje, problem nie dotyczy l na szczęście pływalni Delifin w Wadowicach.
Mamy pełną i stałą kontrolę parametrów jakości wody. To pozwala na zachowanie procedur bezpieczeństwa i gwarancję i czystości oraz higieny w naszym obiekcie - przekazał nam Wiesław Ramos, dyrektor wadowickiej pływalni.
Pseudomonas aeruginosa to pałeczka ropy błękitnej, czyli bakteria odpowiedzialna za zakażenia układu oddechowego, ran oparzeniowych, ale też kości czy tkanek miękkich. Na jej działanie szczególnie są narażone osoby z obniżoną odpornością. Zakażenie pałeczką ropy błękitnej może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła pałeczkę ropy błękitnej do bakterii najwyższego ryzyka.
Legionella jest bakterią, która żyje w zbiornikach wodnych, sieciach wodociągowych, systemach klimatyzacji czy basenach. Do zakażenia dochodzi drogą wziewną, bakterie nie przenoszą się z człowieka na człowieka. Choroba może przybrać różne oblicze - choroby legionistów lub gorączki Pontiac.
Dyskusja: