HPV to wirus ludzkiego brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV.
Wirus ten przenosi się przez kontakt skórny najczęściej przez kontakt seksualny. Co ważne użycie prezerwatywy nie chroni przed zakażeniem, a jedynie zmniejsza ryzyko. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.
Podkreślamy, że konsekwencje zakażenia to nie tylko ryzyko rozwoju raka szyjki macicy! Wirus ten wywołuje również raka odbytu, pochwy, sromu, prącia oraz gardła. Ważne jest, aby szczepić również chłopców, dlatego że po pierwsze ryzyko rozwoju raka dotyczy również ich, a po drugie zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania wirusa poprzez stosunek płciowy. Chłopcy szczepiąc się już dziś, chronią swoje przyszłe partnerki seksualne przed zakażeniem, a w konsekwencji przed rakiem! - informują w wadowicki szpitalu.
Kto może skorzystać z bezpłatnego Programu szczepień HPV? Dziewczęta i chłopcy w wielu 12 i 13 lat, w roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.
Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Jak zapisać swoje dziecko na szczepienie? Zapisy na szczepienia prowadzone są w naszej poradni POZ pod numerem telefonu (33) 87 21 239 - dodają w wadowickim szpitalu.
Dyskusja: