Przedstawiciele Fundacji Campus Bemke liczą na to, że procedura związana z wydaniem pozwolenia na budowę w wadowickim Starostwie Powiatowym przebiegnie bez komplikacji i budowa ośrodka ruszy już za dwa miesiące. Chcą zdążyć przed pierwszym dzwonkiem 1 września 2024 roku tak, by uczniowie podstawówki, którzy działają tutaj mogli rozpocząć edukację w nowym budynku.
We wtorek 30 maja odbyło się uroczyste otwarcie budowy nowych obiektów na terenie historycznego Kopca w Kleczy. Uczestnikami spotkania byli członkowie Rady Społecznej reprezentującej mieszkańców, autorzy projektu oraz przedstawiciele firm wspierających tę inicjatywę. Honorowi goście odsłonili symboliczną makietę nowych zabudowań Campusu i wystawę poświęconą projektowi.
Pomysł zrodził się w 2020 r. Marzeniem jego twórców było otwarcie się na potrzeby lokalnej społeczności i stworzenie dla niej przyjaznej przestrzeni z ciekawą ofertą edukacyjno-kulturalną.
Campus Bemke ma być miejscem kształcenia młodego pokolenia w duchu uniwersalnych wartości i otwartości na innych, wspierania rozwoju zainteresowań i budowania lokalnej społeczności. To miejsce ma być dostępne dla każdego, kto szuka wiedzy na wysokim poziomie, zaplecza dla swojej pasji, chce być aktywny lub po prostu szuka przestrzeni do odpoczynku.
Chcielibyśmy, żeby Campus Bemke był w regionie nie tylko architektoniczną perełką łączącą nowoczesność z tradycją, ale przede wszystkim miejscem nowego modelu edukacji i spotkań wielu pokoleń. Naszym marzeniem jest stworzyć miejsce, w którym każdy znajdzie odpowiednią dla siebie formę aktywności, edukacji i rekreacji. Główny nacisk chcemy położyć na rozwój edukacji opartej na aktywnym zdobywaniu wiedzy, rozwiązywaniu problemów, we współpracy z rodzicami. Duże znaczenie dla nas ma głos lokalnej społeczności i współdziałanie z istniejącymi już podmiotami. Campus Bemke to projekt długoterminowy, tworzony z myślą o przyszłych pokoleniach, ale także z dbałością o potencjał miejsca i ludzi, którzy tworzą lokalne środowisko dziś. – wyjaśnia prezes zarządu fundacji Campus Bemke Katarzyna Przybył – Tamowicz.
W pierwszej kolejności powstaną nowe budynki szkolne, do których zostanie przeniesiona działająca już na Kopcu Publiczna Szkoła Podstawowa, a sam budynek Collegium Marianum zostanie poddany rewitalizacji z zachowaniem jego historycznego charakteru. W kolejnym etapie prac powstanie tzw. Budynek Centralny stanowiący serce Campusu. W jego zapleczu zostaną udostępnione obiekty sportowe i pomieszczenia dedykowane działalności społeczno-kulturalnej. Każdy mieszkaniec Wadowic i okolic, uczniowie Campusu i innych placówek, będą mogli skorzystać z pełnowymiarowej sali gimnastycznej, siłowni, kortu do sqush'a, sal fitness czy sauny, a także sali teatralnej z technicznym zapleczem, sal konferencyjnych i bezpiecznego centrum zabaw dla najmłodszych. W strefie relaksu znajdzie się także kawiarnia i księgarnia.
Projekt Budynku Centralnego zakłada umiejscowienie dwóch z trzech kondygnacji pod ziemią, co zminimalizuje ingerencję w naturalnie atrakcyjne otoczenie Campusu. Chcemy zintegrować środowisko w jednym miejscu dającym dostęp do najlepszej edukacji w naturalnej przestrzeni. To ma inspirować i tworzyć wszechstronne możliwości rozwoju. Wystarczy tylko odwiedzić Campus – zaprasza Krzysztof Słaboń.
Ponad połowę, bo aż 12 ha, przestrzeni Campusu stanowią użytki rolne. To idealna baza do rozwoju wioski edukacyjnej – FarmLab'u. To projekt ekologiczny, łączący proces regeneratywnej produkcji żywności z edukacją szkolną i przedszkolną. Dzieci i młodzież pod okiem specjalistów, będą mogły zdobywać praktyczne umiejętności i wiedzę w sposób dopasowany do swoich możliwości i zainteresowań. FarmLab zapewni im dostęp do prototypowni, modelarni, sal z elektroniką i IT, stolarni oraz gospodarstwa rolnego wyposażonego w szklarnie. Zaprojektowane ogrody - społeczny i edukacyjny, będą otwarte dla każdego, a do współpracy szczególnie zaproszeni są lokalni rolnicy i pasjonaci. Projekt FarmLabu jest tworzony na podstawie najnowszej wiedzy i ma posłużyć również wypracowaniu efektywnego modelu prowadzenia działalności rolniczej w Wadowicach i okolicach.
W założeniach architektonicznych budowa nowych obiektów opiera się na ideach zrównoważonego rozwoju, a całość Campusu ma być docelowo w jak największym stopniu samowystarczalna energetycznie.
Inicjatywa już zyskała uznanie lokalnych firm, które zdecydowały się wspierać jej rozwój. Honorowymi gośćmi spotkania był osoby i firmy, które zadeklarowały wsparcie w budowie campusu.
Podczas spotkania zaprezentowano wizualizacje i plany kolejnych etapów budowy, a sami fundatorzy odsłonili symboliczną makietę obiektu. Wiceprezes Zarządu ds. Edukacji Dobrochna Lama przybliżyła zgromadzonym szczegółowe założenia nowego modelu edukacji realizowanego w przestrzeni Campusu Bemke.
Campusowe obiekty będą dostępne dla mieszkańców Wadowic i okolic, a oferta edukacyjna i kulturalna sukcesywnie rozwijana i dostosowywana do potrzeb jej odbiorców.
Dyskusja: