104 lata temu, 8 lutego 1919 r., Marszałek Józef Piłsudski podpisał jeden z dekretów sankcjonujących więziennictwo w odrodzonej Polsce. Dzisiejsze uroczystości zaczęły się od złożenia wieńca w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej w Warszawie pod tablicą upamiętniającą m.in. funkcjonariuszy Straży Więziennej, którzy padli ofiarą zbrodni hitlerowskich i stalinowskich.
W ceremonii wziął udział Michał Woś. Wiceminister uczestniczył również w gali, na której wręczono 27 przyznawanych przez Prezydenta RP Medali za Długoletnią Służbę, 11 awansów na wyższe stopnie służbowe i 9 odznaczeń Semper Paratus. Medale prezydenckie wręczył Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Współcześni polscy więziennicy mają piękne tradycje. Służba Więzienna odwołuje się do Straży Więziennej z dwudziestolecia międzywojennego. W szeregach tej formacji służyli ludzie oddani państwu. Świadectwo swojego oddania złożyli przelewając krew za Ojczyznę – mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas obchodów Dnia Tradycji Służby Więziennej.
W Wadowicach w Zakładzie Karnym kilka dni temu osiem nowych osób dołączyło do służby. Wśród nowych funkcjonariuszy są trzy kobiety.
Uroczyste ślubowanie ośmiu nowych funkcjonariuszek i funkcjonariuszy zostało przyjęte przez ppłk Renatę Niziołek, dyrektorkę Zakładu Karnego w Wadowicach w obecności kadry kierowniczej jednostki oraz bliskich osób nowoprzyjętych.
Przyjętych do służby funkcjonariuszy czeka teraz szkolenie wstępne, podczas którego zostaną przygotowani do wykonywania codziennych obowiązków. Następnie przez dwa lata będą pełnili służbą przygotowawczą, podczas której będą musieli wykazać przydatność do pełnienia służby w naszej formacji - poinformował Tomasz Daniec, rzeczki prasowy Zakładu Karnego w Wadowicach.
Zakład Karny w Wadowicach jest jednostką typu zamkniętego, przeznaczoną dla mężczyzn recydywistów penitencjarnych. W zakładzie znajduje się ponadto oddział dla tymczasowo aresztowanych. W oddziale dla tymczasowo aresztowanych przebywają osadzeni będący do dyspozycji następujących organów sądów z terenu Małopolski Zachodniej. Ustalona pojemność zakładu wynosi 312 miejsc.
Dyskusja: