Piątkowe uroczystości (6.01) rozpoczną się mszą Św. o godz. 11:30 w kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach.
Od 12.15 na placu kościelnym rozpocznie się formowanie orszaku, który około godziny 12.30 wyruszy na przemarsz ulicami Wadowic pod bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.
Od godziny 13.00 na wadowickim rynku zaplanowane są jasełka oraz wspólne kolędowanie. Orszakowe peleryny, korony oraz śpiewniki będą rozdawane po mszy Świętej. W ten sposób każdy może się przyłączyć do pochodu Trzech Króli.
Orszaki organizowane są w Wadowicach przez miejscowe parafie w Wadowicach od wielu lat, od czasu przywrócenia święta Trzech Króli.
W styczniu 2019 roku w wadowickim orszaku wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą. W 2021 roku orszaku nie było z powodu pandemii koronawirusa.
Dzień Objawienia Pańskiego nazywany w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim).
Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.
Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. W Polsce jasełka, czyli "przedstawienia o Bożym Narodzeniu" wystawia się od kilkuset lat. Orszak Trzech Króli jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych.
Dyskusja: