Jak poinformowała Gazeta Wyborcza w Krakowie, w Małopolsce mamy jeden z największych współczynników zakażeń HIV na 100 tys. mieszkańców. Wynosi on 9,74, podczas gdy na przykład w województwie mazowieckim 2,07.
Ze statystyk porównawczych rok do roku, w województwie jest też więcej osób, u których potwierdzono AIDS ( czyli chorobę wywołaną przez HIV), a liczba zdiagnozowanych przypadków HIV rośnie w szybszym tempie niż rok wcześniej. Spada za to ilość wykonywanych testów na HIV.
Tylko ok. 10 – 20% dorosłych Polaków wykonało ten test. Test jest darmowy. W każdym województwie działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD), w którym można wykonać test w kierunku HIV bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo. W większości tych punktów możliwe jest wykonanie testów w kierunku HCV i kiły. Ich lista znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/.
Kampania społeczna #jedynytakitest, która wystartowała w połowie listopada, ma koncentrować się na budowaniu świadomości, że każde zakażenie HIV wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia. Podstawą jest jednak profilaktyka i wykonywanie badań diagnostycznych, tak jak w przypadku innych chorób, np. nowotworów piersi, raka płuc czy marskości wątroby.
Autorzy kampanii podkreślają, że ryzyko zakażenia HIV wiąże się z określonymi zachowaniami, a nie przynależnością do danej grupy. Nie ma grup ryzyka, to my podejmujemy ryzykowne zachowania.
Statystycznie każdego dnia 3 osoby w Polsce dowiadują się o zakażeniu. Szacunki mówią o około 30% osób zakażonych, które są nieświadome faktu swojego zakażenia, a więc mogą zakażać innych. HIV może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat - czytamy na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krakowie.
Dyskusja: