Głównym organizatorem Festiwalu Ogórka w Kalwarii Zebrzydowskiej było niedawno powstałe Stowarzyszenie Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, a głównym partnerem gmina Kalwaria Zebrzydowska.
Festiwal podzielono na dwa dni. W pierwszym dniu Festiwalu wystąpiła "Kapela Ogórki", w kulminacyjnym momencie bawiło się blisko tysiąc osób.
Publika bawiła się doskonale, kapela porwała ogórcorzy do wspólnej zabawy, były tańce a atmosfera była gorąca. Na scenie grały „Ogórki" a pod sceną mieszkańcy zagryzali kiszonego kalwaryjskiego ogórka, wszystkich którzy byli spragnieni dalszego świętowania zaproszono na Festyn – mówi nam Tomasz Baluś z Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej, prezes Stowarzyszenia św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej.
Głównym dniem obchodów była niedziela. Na obiektach stadionu Kalwarianka rządził w tym dniu ogórek. Tutaj również nie zawiodła pogoda, a mieszkańcy przybyli tłumnie.
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i pozostali, którzy odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów przygotowali swoje stoiska, można było skosztować różnego rodzaju smakołyków, ciast, zup i przysmaków, jednak to ogórek królował na stołach. Zorganizowany został konkurs „Wokół tradycji ogórka" wygrało KGW Dąbrowianka z Dąbrówki, panie przygotowały „Chłodnik ogórkowy z awokado", zadbano dla wszystkich o atrakcyjne nagrody – dodaje Tomasz Baluś.
W czasie Festiwalu odbywały konkursy kulinarne, warsztaty dla dzieci, młodzieży, a także warsztaty zdrowego odżywiania. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci. Z dużym zainteresowaniem spotkał się pokaz kulinarny przygotowany przez Karola Olesińskiego.
Festiwal zrealizowany z naddatkiem, ale że pomysł na pokazanie tradycji ogórka kalwaryjskiego i ogórcorzy spotkana się z tak dobrym i ciepłym przyjęciem to się nie spodziewałem. W ostatnie dwa dni Festiwalowi towarzyszyło nam ponad 2 tys. osób z całej okolicy - za waszą obecność chcę najmocniej podziękować – mówi Tomasz Baluś Prezes Stowarzyszenia i pomysłodawca Festiwalu. Dziękuje, że byliście z nami. Usłyszałem całą masę pozytywnych słów za pomysł i gratulacje, szczerze to jest najpiękniejsze! To wszystko mnie mobilizuje by Festiwal kontynuować. Dziś już wiem, że za rok się spotkamy – teraz muszę podsumować projekt, wyciągnąć wnioski tak by za rok było jeszcze pikniej!
W czasie Festiwalu prowadzono również kwestę i licytację na rzecz Zosi, o tę cześć zadbała niezawodna w takich momentach Ekipa Zosi.
Głównym organizatorem Festiwalu było Stowarzyszenie Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, które otrzymało grant w wysokości 18 tys. tys. zł z przeznaczeniem na organizację Festiwalu „Ogórcorze". Zadanie Organizacja festiwalu „Ogórcorze" w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz działania promocyjne związane z zasobami kulturowymi obszaru LGD" współfinansowane ze środków EFRROW otrzymanych za pośrednictwem LGD Gościniec 4 żywioły w ramach projektu grantowego: „Organizacja wydarzeń oraz działań promocyjnych związanych z zasobami i walorami przyrodniczo – kulturowymi obszaru LGD".
}} Zdjęcia TUTAJ:
Dyskusja: