Tężnia solankowa z tarniną powstała na gminnej działce przy ulicy Topolowej i Lipowej, obok Parku Miejskiego i Domu Pomocy Społecznej. Miejsce, w którym powstała, jeszcze do niedawna użytkowane było przez ludzi jako "dzikie wysypisko" śmieci. Teraz teren został odnowiony i zagospodarowany.
Od środy można tutaj się inhalować solanką, codziennie do godz. 21. Symbolicznego uruchomienia tężni dokonał w środę burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński w towarzystwie członka zarządu Urzędu Marszałkowskiego Iwony Gibas i radnego wojewódzkiego, przewodniczącego komisji kultury Rafała Stuglika.
Jak zaznaczył burmistrz, tężnia ma służyć mieszkańcom i ma nadzieję, że nowa atrakcja miasta zostanie dobrze przyjęta i stanie się miejscem często uczęszczanym przez wadowiczan.
W ciągu godziny oddychania solankowym powietrzem w tężni pochłaniamy tyle jodu, co w trakcie trzech dni pobytu nad morzem - chwali inwestycję burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.
Iwona Gibas, wicemarszałek Małopolski, podkreśliła, że dofinansowana z programu wojewódzkiego tężnia w Wadowicach jest najbardziej okazałą i wyposażoną ze wszystkich dotychczasowych instalacji.
Program budowy tężni solankowych w gminach pojawił się w czasie pandemii gdy szukaliśmy sposobów na poprawienie profilaktyki i rehabilitacji pocovidowej. Takie tężnie na pewno są wartością samą w sobie, jeśli chodzi o dbałość o zdrowie - mówiła Iwona Gibas.
Tężnia w Wadowicach została wybudowana już w zeszłym roku. Kilka miesięcy zajęły procedury związane z podłączeniem instalacji do sieci energetycznej i rozruch. Przetarg na wykonanie tężni wygrała spółka Monumentum z Wrocławia. Koszt tej inwestycji wyszedł nieco ponad 800 tys. zł, z czego ponad pół miliona miasto pozyskała z dotacji rządowego programu inwestycji lokalnych oraz z funduszu Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.
Inhalacje z wykorzystaniem soli znane były w Europie od stuleci. Najstarsza tężnia solna i najbardziej znana w tej części globu została odkryta w okolicy Inowrocławia, gdzie zachowały się m.in. naczynia służące do przenoszenia solanki.
W XIX wieku na nowo odrodziła się moda na korzystanie z sanatoriów i uzdrowisk, w których jedną z metod wspomagania naszego organizmu była właśnie tężnia solankowa. Właściwości tej metody inhalacji stosowano w wielu uzdrowiskach, a kilka lat temu, ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z naturalnymi złożami soli pod powierzchnią ziemi, powstała także tężnia w Wieliczce,
Działanie tężni solankowej, nazywanej też inhalatornią solankową, polega na rozpylaniu solanki wydobywanej z kopalni. To budowla z drewna i gałęzi tarniny, która służy do zwiększania stężenia soli w solance. W przeszłości miejsca takie jak tężnia były tworzone w celu pozyskiwania soli kuchennej, dziś korzystanie z nich ma na celu poprawienie kondycji naszego organizmu i dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.
Dyskusja: