Organizatorzy Ekstremalne Drogi Krzyżowej (EDK) przygotowali na terenie powiatu wadowickiego kilka tras z różnym poziomem trudności.
Jak co roku proponujemy podjęcie wyzwania – 30, 40 km – w ciszy, nocą. Na EDK można wybrać się samotnie, choć lepszym rozwiązaniem jest przejście długiej trasy w towarzystwie kilku osób. Do wędrówki warto się przygotować trenując kilka razy w tygodniu, na coraz dłuższych dystansach. Ważny jest też oczywiście odpowiedni ubiór, buty, odblaski, latarki, gorące napoje w plecaku i peleryna. Nie można zapomnieć dobrze naładowanym telefonie z aplikacją mobilną; a przede wszystkim o motywacji – może intencji? - mówią organizatorzy EDK.
Na EDK decydują się młodzi ludzie, którzy poszukują sensu życia. Wyzwanie podejmują osoby w średnim wieku, które idą w określonej intencji. Na przejście w warunkach ekstremalnych decydują się też osoby starsze, które wiedzą jak ważna jest duchowość.
Wszyscy opuszczają swoją strefę komfortu i mówią Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać - opowiadają organizatorzy.
Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpoczyna się od Mszy Św., po której następuje błogosławieństwo Pątników i poświęcenie małych drewnianych krzyży. Na EDK każdy wyrusza we własnym gronie (grupy do 10 osób). Wolontariusze przygotowali kilka tras w każdym z rejonów, udostępniając ślad GPS oraz opis drogi. Szlaki są zróżnicowane, zarówno pod względem długości, jak i stopnia trudności.
Osoby mniej aktywne mogą też znaleźć trasę dla siebie. W trakcie wędrówki każdy z Pątników medytuje Mękę Pańską czytając (lub słuchając) rozważania przygotowane specjalnie na tę okazję; modli się umysłem, duszą i ciałem. Wszelkie informacje i zapisy są dostępne na www.edk.org.pl.
}} W powiecie wadowickim EDK można rozpocząć:
- w Andrychowie u św. Macieja, 8 kwietnia o 20:00 (11 tras – do Kalwarii Zebrzydowskiej, do Rychwałdu, Krakowa, Wadowic oraz wokół Andrychowa)
- w Roczynach, 8 kwietnia o 19:00 (trasa przebiega przez Wielką Puszczę, Żar, Kocierz)
- w Wadowicach u św. Piotra, 8 kwietnia o 18:00 (3 trasy wokół Wadowic – Leskowiec, Stryszów; oraz trasa do Kalwarii Zebrzydowskiej)
- w Wadowicach na Karmelu, 8 kwietnia o 18:00 (2 trasy wokół Wadowic – Góra Jaroszowicka, Leskowiec; trasa do Rychwałdu i do Kalwarii Zebrzydowskiej)
}} W powiecie oświęcimskim wolontariusze przygotowali trasy w rejonach:
- Kęty Podlesie – 3 trasy okrężne (powrót do Kęt), Msza Święta 8 kwietnia o godz. 18:00 w parafii pw. Najdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa
- Jawiszowice – 4 trasy okrężne (powrót do Jawiszowic), start 1 i 8 kwietnia, Msza Święta o godz. 18:00 w kościele św. Marcina
- Osiek – trasa okrężna, start 8 kwietnia, po Mszy Św. o godz. 20:00 Oświęcim, Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych – trasa do Kalwarii Zebrzydowskiej i trasa do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie; start 8 kwietnia po Mszy Św. o 20:00
- Oświęcim, parafia św. Józefa – 2 trasy okrężne (powrót do Oświęcimia), start 8 kwietnia po Mszy Św. o 18:00
- Chełmek, parafia p.w. Miłosierdzia Bożego – trasa do Alwerni i i trasa do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie; start 1 kwietnia po Mszy Św. o 18:00
- Zator – trasa do Kalwarii Zebrzydowskiej, start 1 kwietnia po Mszy Św. o 18:00.
Dyskusja: