W środę (16.03) rozpoczął się proces nadawania obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego, numeru PESEL. W Krakowie specjalny punkt został uruchomiony w TAURON Arenie.
O procesie nadawania numeru PESEL mówili na briefingu prasowym wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Przed samorządem ogromne wyzwanie logistyczne. Aby wesprzeć pracowników Urzędu Miasta Krakowa, z pionu administracji rządowej – zgodnie z zapowiedziami ministra Pawła Szefernakera – zostaną oddelegowani pracownicy: 30 z Izby Administracji Skarbowej i po 10 z ARiMR oraz KRUS. W Tauron Arenie będzie też stanowisko Wydziału Spraw Cudzoziemców MUW, gdzie obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać informacje formalne. Poleciłem też Policji szczególny monitoring krakowskiego punktu wydawania PESEL i wzmożone działania zabezpieczające, w tym w zakresie ruchu drogowego. Wsparcia udzielą też, w razie potrzeby, „terytorialsi" – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Władze Małopolski zdają sobie sprawę, że zainteresowanie procedurą będzie ogromne.
Apelujemy o to, aby nie wszyscy składali wniosek o PESEL zaraz pierwszego dnia. Rozłożenie tego procesu w czasie pozwoli zmniejszyć kolejki. Taki sam apel wystosował również Ambasador Ukrainy w Polsce, Pan Andrij Deszczycia. Termin złożenia wniosku nie będzie miał wpływu na udzielenie wsparcia. Bez względu na to, kiedy obywatele Ukrainy udadzą się do urzędu, mają zagwarantowaną ochronę prawną od dnia przybycia do Polski – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Na Tauron Arenie będzie też stanowisko ZUS-u, a także punkt Centrum Świadczeń Socjalnych, które będzie się zajmowało załatwianiem spraw związanych z wydawaniem świadczenia 300 zł, przysługującemu każdemu, kto po 24 lutego przekroczył granicę Polski i posiada status uchodźcy. Dla chętnych do podjęcia pracy będzie również punkt Grodzkiego Urzędu Pracy.
W tej chwili mamy prawie 1000 ofert. Obecne będzie także stanowisko, na którym rozwiązywane będą problemy związane z edukacją – mówi prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Punkt będzie czynny od poniedziałku do soboty, od godz. 8.00 do 20.00.
Aby ułatwić małopolskim samorządom realizację zadania, władze województwa przeprowadziły szkolenia dotyczące rejestracji obywateli Ukrainy i nadawania im numerów PESEL. 14 marca odbyło się szkolenie organizowane przez KPRM i MSWIA, w którym wzięły udział wszystkie małopolskie gminy (około 300 osób). Jak informuje małopolski Urząd Wojewódzki pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich wraz z Wydziałem Spraw Cudzoziemców MUW w Krakowie przeprowadzili kolejne szkolenie dla wszystkich gmin. Odbyło się również spotkania on-line pracowników gmin z pracownikami MSWIA.
Dyskusja: