Mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej, którzy są pacjentami tutejszego ZOZ, mogą od końca września zgłaszać się na leczenie choroby Sars-Covid19 nowym testowym lekiem. Program wspierany jest przez samorząd gminny i burmistrza.
To część testów i badań prowadzonych przez prof. Konrada Rejdaka z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Planowane badanie kliniczne dotyczy oceny skuteczności leku amantadyny w zapobieganiu progresji COVID-19 w kierunku ostrej niewydolności oddechowej i jej następstw neurologicznych.
Rok temu burmistrz Miasta Augustyn Ormanty zarekomendował kierownictwu SPZOZ w Kalwarii Zebrzydowskiej przystąpienie do współpracy z prof. Rejdakiem w sprawach leczenia chorych na Covid amantadyną.
Program badań wprowadzono w kalwaryjskim ZOZ 20 września, ale jak na razie, po ponad miesiącu obowiązywania programu, jeszcze nikt się nie zgłosił.
W Kalwarii Zebrzydowskiej brak zainteresowania tłumaczą nie tyle niechęciami i obawą pacjentów, ale brakiem nowych zakażeń w gminie. W październiku prawie w ogóle ich nie było. Aby zakwalifikować się na leczenie amantadyną mimo wszystko trzeba być osobą chorą, zarażoną Covid-19 i dodatkowo mieć objawy, najlepiej kilka ze strony układu oddechowego.
Mimo iż program badań nie zyskał na razie zainteresowania, to w Kalwarii Zebrzydowskiej się nie poddają i nie wycofują się z udziału w testach. W miejscowym ZOZ postanowiono rozszerzyć krąg pacjentów, do których kierowana jest oferta. Teraz, aby uzyskać leczenie, nie trzeba już być pacjentem tutejszego ośrodka.
Dyskusja: