W czwartek (20.09)wchodzi w życie ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 720), regulująca status hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch oraz zasady korzystania z tych urządzeń w ruchu drogowym.
Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki.
Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu - informują wadowiccy policjanci.
O ile łatwo zrozumieć czym jest elektryczna hulajnoga, to warto tutaj napisać czym jest tak zwane urządzenie transportu osobistego (UTO). Według najnowszej definicji to pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Natomiast urządzenie wspomagające ruch (UWR) Urządzenie lub sprzęt sportowo –rekreacyjny przeznaczony do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni.
O ile urządzeniami poruszanymi siłą mięśni można poruszać się po chodnikach i ścieżkach rowerowych, z zachowaniem odpowiedniej ostrożności, to już urządzenia z napędem mają kilka ważnych zakazów.
Dzieci od 10 do 18 roku życia mogą poruszać się hulajnogami z napędem wyłącznie na podstawie karty rowerowej lub odpowiedniego prawa jazdy. Dzieci do 10 roku życia nie mogą jeździć hulajnogą na drodze. Jest to możliwe tylko pod opieką dorosłego i w tak zwanej strefie zamieszkania. Dodatkowo na chodniku użytkownicy hulajnogi mogą się poruszać z prędkością zbliżoną do pieszego.
Co ważne - osoby poruszające się urządzeniami UTO ( deskorolka elektryczna, urządzenie samo balansujące) nie mogą w ogóle poruszać się po jezdni.
}} Więcej informacji TUTAJ.
Dyskusja: