Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych.
Uprawnieni do otrzymania szczepienia w etapie zero są: pracownicy szpitala węzłowego; pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych; pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej; pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
Dotyczy to również personelu niemedycznego, tzn. administracyjnego i pomocniczego (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariuszy czy stażystów) tych podmiotów, jak również osób z firm współpracujących z podmiotem i przebywających tam w trybie ciągłym.
Do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 mają więc prawo m.in. pracownicy księgowości w szpitalu, ale także pracownicy firmy współpracującej z placówką medyczną, np. dostawcy czy pracownicy ochrony. Do szczepienia mogą się zgłosić i zostać zaszczepione osoby wymienione w etapie zero, niezależnie od tego, czy już chorowały na COVID-19, czy jeszcze nie.
Szpitale do 28 grudnia 2020 r. zbierają dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w specjalnie przygotowanych placówkach. W całej Polsce takich szpitali jest ponad 500. W niedzielę, 27 grudnia szczepienia rozpoczną się w 72 placówkach w Polsce.
Choć wadowicki szpital jest węzłowy, to na razie nie ma go na liście tych, które przystąpią do szczepień w niedzielę.
Zbieramy listę osób, które zgodzą się na szczepienia. Są to osoby pracujące w służbie zdrowia, w kontakcie z pacjentami z terenu powiatu wadowickiego. Na razie nie jesteśmy placówką, która jest wytypowana do szczepień populacyjnych. Nasze stanowisko jest takie, że te szczepienia powinny realizować w gminach podstawowe ośrodki zdrowia - przekazała nam Barbara Bulanowska, dyrektor Szpitala im. Jana Pawła II.
W pierwszej kolejności w Wadowicach mają zostać zaszczepieni lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i obsługa szpitala, następnie medycy i pielęgniarki z pozostałych ośrodków zdrowia w powiecie, do szczepień wytypowano też farmaceutów z Wadowic i okolic.
Prawdopodobnie szczepionki dotrą do Wadowic w przyszłym tygodniu i pierwsze szczepienia zostaną przeprowadzone w okresie międzyświątecznym.
Dyskusja: