Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w ramach aplikacji gabinetowej na stronie gabinet.gov.pl funkcjonalność kierowania na testy związane z koronawirusem dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział rzecznik.
Ministerstwo przygotowało strategię działań, która ma – w zamyśle resortu – m.in. zwiększyć efektywność wykorzystania personelu medycznego i infrastruktury. Resort wyjaśnia, że strategia ma związek m.in. z tym, że w okresie jesienno-zimowym przyjdzie nam mierzyć się nie tylko z COVID-19, ale także infekcjami, które zwykle pojawiają się o tej porze roku.
Jednym z jej elementów jest włączenie podstawowej opieki zdrowotnej do zlecania testów pacjentom z infekcją dróg oddechowych.
Tak jak z każdą infekcją pacjenci w pierwszej kolejności trafiają do POZ, czyli pod opiekę lekarza rodzinnego. Chcielibyśmy, żeby ta opieka zaczynała się od teleporady, jest to rozwiązanie, które się bardzo upowszechniło i które również ogranicza ryzyko transmisji wirusa. Ale, jeżeli będą się objawy przedłużały i po 3-5 dniach utrzymywały bądź nasilały, to wtedy oczywiście jest konieczność pionowanego badania i tutaj chcemy, żeby to było badanie fizykalne, bo ono ma poprzedzić decyzję o skierowaniu na badanie w kierunku COVID-u, czyli na wymaz - tłumaczył szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
Po badaniu, jeżeli ten wynik będzie ujemny to pacjent zostaje w POZ, bo tam otrzyma pomoc, natomiast, jeżeli wynik będzie pozytywny to taki pacjent jest kierowany na tzw. ścieżkę zakaźną, która jest realizowana w sieci jednostek, które zajmują się leczeniem chorób zakaźnych.
Lekarze POZ obawiają się jednak o bezpieczeństwo swoich pacjentów i personelu medycznego. Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w piśmie do MZ wskazywało m.in., że nieuzasadniony jest wymóg osobistego badania fizykalnego pacjenta przed zleceniem diagnostyki laboratoryjnej w kierunku SARS-CoV2.
Minister zdrowia Adam Niedzielski ma spotkać się z przedstawicielami kolegium w poniedziałek.
Dyskusja: