W związku z epidemią COVID-19 od 12 marca w całej Polsce w szkołach i przedszkolach zawieszone były stacjonarne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Maturzyści po raz pierwszy w historii tak zwanej nowej matury, czyli od 2005 roku, podeszli do egzaminów nie w maju, a w czerwcu. Przeprowadzone zostały tylko egzaminy pisemne. Rząd wcześniej zdecydował, że nie będzie obowiązkowych egzaminów ustnych.
Maturzyści, którzy zdawali egzaminy w terminie głównym, jak i poprawkowym (w lipcu) poznają wyniki we wtorek (11.08). Będą je mogli sprawdzić w systemach informatycznych prowadzonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Udostępnianie wyników w specjalnych serwisach rozpocznie się między godziną 8 a 10.
Logowanie do każdego z systemów odbywać się będzie za pomocą loginu i hasła, które absolwenci otrzymali od dyrektora szkoły średniej, do której uczęszczali.
Maturzyści z województwa małopolskiego mogą sprawdzać swoje wyniki na platformie OKE Kraków - https://obieg.oke.krakow.pl.
We wtorek maturzyści otrzymają też świadectwa dojrzałości. Sposób ich wręczenia uczniom ustalą dyrektorzy szkół. Ze względów epidemicznych świadectwa mają być przekazane uczniom w sposób bezpieczny.
Aby zdać maturę, maturzysta musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego i nie ma progu zaliczeniowego, służy tylko przy rekrutacji na studia.
Termin egzaminu poprawkowego dla tych maturzystów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych, wyznaczono na 8 września. Jego wyniki zostaną podane do 30 września. Postanowiono, że egzaminy przeprowadzone będą w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centralną Komisje Egzaminacyjną i Głównego Inspektora Sanitarnego.
Tak jak w latach ubiegłych, także w tym roku maturzysta musiał przystąpić do trzech pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego i obcego oraz z matematyki. Były one obowiązkowe na poziomie podstawowym. Musiał też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z tak zwanych przedmiotów do wyboru, maksymalnie do sześciu.
Dyskusja: