Labrador Gary tworzy razem ze strażakiem Jerzym Hermą zespół, który w przyszłości może ratować ludzi w tarapatach i to w bardzo niebezpiecznych miejscach. Właśnie przeszedł pozytywnie swój pierwszy w życiu egzamin gruzowiskowy ( klasy 0).
Niespełna trzylatek ma za sobą 27 miesięcy nauki i jest godnym zastępcą Gorana, który w zespole ze strażakiem z Wieprza wziął udział w około 100 akcjach ratowniczych. Niestety w 2019 roku przegrał walkę z nowotworem.
Egzamin klasy 0 otwiera drogę do przystąpienia do egzaminu gruzowiskowego klasy 1 Państwowej Straży Pożarnej, który to dopiero uprawnia do udziału m.in. w akcjach podczas katastrofy budowlanych.
W czwartek (23.07) podczas sesji egzaminacyjnej na poligonie gruzowiskowym w WSSGR w Nowym Sączu do egzaminu przystąpiło 7 zespołów. Pozytywny wynik uzyskało tylko dwa zespoły, w tym nasz Gary i Jerzy Herma - poinformowali strażacy z OSP Wieprz.
W ramach wyjaśnień. Każdy zespół, czyli przewodnik i jego pies musi zdać przynajmniej dwa egzaminy w ramach specjalności ratowniczej, żeby uczestniczyć w akcjach ratowniczych.
Podczas egzaminu specjalności terenowej w klasie 0 pies musi odnaleźć, a następnie czytelnie oznaczyć dwie z trzech osób ukrytych na terenie o powierzchni od 3-5 hektarów w czasie czterdziestu minut. Do tej próby mogą przystąpić psy, które skończyły osiemnaście miesięcy. Przewodnik ponadto zdaje test z zakresu technik i taktyki poszukiwań z wykorzystaniem psów ratowniczych.
Gdy pies ukończy dwa lata oraz pozytywnie zaliczy egzamin klasy 0 może podejść do egzaminu klasy 1, który składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to pokonanie toru przeszkód oraz test współpracy, podczas którego sprawdza się posłuszeństwo i umiejętność sterowania psem z dystansu, czyli tak zwane wysyłanie kierunkowe. Ta część egzaminu jest taka sama jak na egzaminie terenowym klasy 1.
Inaczej natomiast przebiega próba poszukiwawcza. Zespół musi pozostawać w gotowości przez 24 godziny i w tym czasie jest trzykrotnie dysponowany do przeszukania gruzów: dwa razy w dzień przy naturalnym świetle i raz w nocy przy oświetleniu sztucznym. W sumie we wszystkich próbach do odnalezienia jest 6 lub 7 pozorantów - wyjaśnia portal psyratownicze.pl.
Info: OSP Wieprz, Psyratownicze.pl
Dyskusja: