Na konferencji prasowej dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny dr n. med. Grzegorz Juszczyk przedstawił wyniki dotychczasowych badań próbek osób, u których podejrzewano zakażenie chorobą.
Pacjenci przebywają w tej chwili w szpitalnych izolatkach lub w izolacji domowej. Co ważne, wśród nich jest między innymi pacjent z Kęt, który trafił do Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Ja też z radością oznajmiam, że praktycznie we wszystkich próbkach, które trafiły w ciągu ostatniego tygodnia do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, nie stwierdziliśmy obecności koronawirusa – powiedział Grzegorz Juszczyk na konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia.
Dyrektor przekazał, że zarejestrowano 90 próbek, przy czym zakończono badania 87 z nich. Pozostałe trzy próbki pochodzą z piątku.
We wszystkich 87 próbkach nie stwierdzono obecności koronawirusa – poinformował dyrektor NIZP-PZH.
Wymienił miasta, z których próbki trafiły do instytutu: Wrocław, Rzeszów, Łódź, Białystok, Lublin, Chorzów, Kraków, Ostróda, Wałbrzych, Cieszyn i Szczecin.
Pokazuje to czujność, która nie ustaje, w każdym mieście w Polsce. Te próbki są przekazywane przez lekarzy z oddziałów zakaźnych, szpitali zakaźnych – powiedział Juszczyk i podziękował zespołowi, który bada próbki.
Badania próbek na obecność koronawirusa są prowadzone w Polsce od ubiegłego czwartku. Czynności są prowadzone z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa zarówno wobec materiału, jak i dla personelu.
Brak koronawirusa i pełna gotowość diagnostyczna - podsumował ostatni tydzień dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
Groźna choroba pochodzi z Chin. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w całych Chinach w ciągu ostatnich 24 godzin wzrosła do 722 - poinformowała w sobotę chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W prowincji Hubei, gdzie zaczęła się epidemia, zmarło kolejnych 81 osób, w stolicy prowincji, mieście Wuhan - 67. Ambasada USA w Pekinie poinformowała o śmierci pierwszego obywatela amerykańskiego.
Oznacza to, że koronawirus zabił już w Chinach kontynentalnych i w Hongkongu więcej osób niż wirus SARS podczas epidemii w latach 2002-2003. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wyniosła wówczas około 650.
W całych Chinach kontynentalnych wykryto 3399 nowych przypadków zakażenia koronawirusem co oznacza, że łączna liczba zakażonych wzrosła do 34 546 osób. Szczególne zaniepokojenie władz budzi fakt, iż dająca się zauważyć w ciągu dwóch ostatnich dni pewna tendencja spadkowa liczby nowych zachorowań i ofiar śmiertelnych została zahamowana i ponownie nastąpił wzrost.
Dyskusja: