Na terenie gminy Brzeźnica trasa ta ma około 6 kilometrów i przebiega głównie po wałach przeciwpowodziowych wzdłuż rzeki Wisły. W kilku miejscach jej przebieg został jednak wyznaczony drogami gminnymi i powiatowymi, m.in. w Chrząstowicach i Łączanach.
Mieszkam zaraz obok wału wiślanego w Łączanach i spacerując tą trasą z rodziną zauważyłem, że już teraz korzysta z niej wielu naszych mieszkańców – mówi starosta wadowicki Bartosz Kaliński.
Jak uważa Mateusz Wełna-Kozioł, sołtys Łączan i zarazem radny gminny, trasa ta niewątpliwie przyczyni się do wzrostu zainteresowania gminą Brzeźnica i powiatem wadowickim, głównie przez turystów-rowerzystów z położonego ok. 25 km w dół rzeki Wisły miasta Krakowa.
Stwarza to dla nas możliwości rozwoju turystki i handlu jak również zainteresowania naszym regionem przez odwiedzających nas rowerzystów – mówi Mateusz Wełna-Kozioł.
Sołtys podkreśla, że już teraz warto pomyśleć o przystankach, altankach, zadaszeniach czy parkingach.
Piękne krajobrazy i kontakt z naturą stanowią nasz atut. Podróżując rowerem często można zobaczyć sarny, bażanty, kuropatwy, a jak ktoś ma szczęście to nawet bobry i dziki. Wisła, która do tej pory była kojarzona głównie z zagrożeniem powodziowym teraz jest naszą szansą na rozwój, rozpoznawalność i atrakcyjność w regionie – dodaje.
Wiślana Trasa Rowerowa (WTR) to częściowo już istniejący szlak rowerowy, biegnący wzdłuż Wisły, który docelowo ma połączyć Beskidy z Bałtykiem. Trasa rozpoczyna się na zaporze nad Jeziorem Czerniańskim, a kończy w Gdańsku.
https://www.wadowice24.pl/nowe/sport/6870-na-rowerze-z-beskidow-nad-baltyk-wzdluz-wisly-przez-powiat-wadowicki.html#sigProGalleria0a62f83e08
Na terenie Małopolski będzie mieć około 220 km i przebiegać przez 10 powiatów i 21 gmin/miast, po najbardziej atrakcyjnych miejscach doliny Wisły i jej dopływach w Małopolsce. Rowerem dotrzemy tu do takich atrakcji turystycznych jak Zamek Królewski w Niepołomicach, Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, a także miejsc historycznych, m.in. Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
W większości trasa będzie przebiegać przez wały melioracyjne jako ekologiczny ciąg komunikacyjny, pozbawiony całkowicie ruchu samochodowego, a tym samym zapewniający zdrową rekreację w czystym środowisku. Częściowo będzie się łączyć się z europejską trasą rowerową VeloMetropolis (na odcinku od miejscowości Jawiszowice w gminie Brzeszcze do miejscowości Wola Batorska w gminie Niepołomice).
Dyskusja: