Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności nałożyła na gminy obowiązek usunięcie reliktów PRL-owskiego totalitaryzmu.
Z taką sytuacją mamy do czynienia m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie na rynku znajduje się pomnik ku czci partyzantów, który zdaniem IPN "promuje komunistyczne władze państwowe PRL".
W maju 2016 roku jeden z mieszkańców Kalwarii, Jerzy Rojek w czasie sesji Rady Miejskiej złożył wniosek – „Podjąć działania zmierzające do usunięcia pomnika znajdującego się na Rynku w Kalwarii Zebrzydowskiej".
O opinie w tej sprawie zwrócono się do radnych. Komisja Rozwoju Gospodarczego, Inwestycji, Finansów i Majątku Gminy wnioskowała o wystąpienie do IPN z zapytaniem:
Czy usunięcie pomnika podlega pod uregulowanie prawne IPN oraz czy Instytut podejmie działania w celu usunięcia pomnika?
W odpowiedzi na tę korespondencję IPN w Krakowie poinformował w piśmie z dnia 31 stycznia 2017 r., że...
Wystawienie przedmiotowego obiektu jak i charakter inskrypcji na umieszczonej tam tablicy były elementem działań propagujących totalitarny system komunistyczny. Tablica z inskrypcją przywołującą „walkę z okupantem niemieckim" faktycznie była formą promowania komunistycznych władz państwowych PRL (w szczególności „Rady Państwa PRL" jako rzekomo dbających o upamiętnienie tradycji historycznych regionu. W rzeczywistości prawda historyczna w okresie PRL-u była przedmiotem manipulacji i zafałszowań, ukierunkowanych na promocję w pierwszym rzędzie oddziałów dywersyjnych sowieckich i komunistycznych. Stąd i wystawiony na rynku w Kalwarii „pomnik", będący skądinąd obiektem o wątpliwych wartościach estetycznych, powinien zostać zdemontowany - czytamy w stanowisku IPN.
Po otrzymaniu opinii burmistrz Augustyn Ormanty zwrócił się do radnych o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Radni w Kalwarii Zebrzydowskiej wymyślili rozwiązanie.
Zwrócić się do IPN w Krakowie o nieodpłatne dokonanie demontażu tablicy umieszczonej na pomniku zlokalizowanym na działce nr 5041 w Kalwarii Zebrzydowskiej i przejęcie tej tablicy do zbiorów magazynowych IPN w Krakowie oraz dokonać demontażu pomnika na koszt Gminy Kalwaria Zebrzydowska.
Otrzymując taką delegację od radnych burmistrz Augustyn Ormanty wystąpił do IPN w Krakowie z deklaracją, iż gmina Kalwaria Zebrzydowska jest zdecydowana na podjęcie działań zamierzających do usunięcia pomnika. Spotkał się też z przedstawicielami IPN.
Miasto wystąpi zatem do wojewody małopolskiego o usunięcie obelisku na koszt skarbu państwa.
https://www.wadowice24.pl/nowe/polityka/7294-kalwaria-pozbedzie-sie-prl-owskiego-pomnika-ipn-falszowal-prawde-historyczna.html#sigProGalleria78413de051
Dyskusja: