W czwartek (26.10) Chwilę po godzinie 13 w Sali Kolumnowej Sejmu rozpoczęła się uroczystość wręczenia nowym posłom zaświadczeń o wyborze. Uzyskali mandaty poselskie na cztery lata po wyborze w niedzielę 13 października.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak wyczytywał każdego z 460 nowo wybranych posłów i wręczał zaświadczenie. Uroczystość była transmitowana w sieci.
Jednak nie wszyscy byli obecni na Sali Kolumnowej, zaświadczeń osobiście nie odebrali m.in. premier Mateusz Morawiecki, który jest w Brukseli i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nie było także lidera PO Donalda Tusk, który w środę pojechał do Brukseli.
Przypomnijmy. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 194 mandaty, Koalicja Obywatelska 157, a Trzecia Droga 65. Wynik Nowej Lewicy to z kolei 26 mandatów, a Konfederacji 18.
Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, ponad 100 osób w poselskich ławach zasiądzie po raz pierwszy.
Wśród posłów, którzy odebrali zaświadczenia jest ośmiu reprezentantów okręgu wyborczego nr 12, który obejmuje powiaty wadowicki, oświęcimski, suski, myślenicki oraz chrzanowski.
Posłami z okręgu wyborczego zostali Rafał Bochenek, Łukasz Kmita, Filip Kaczyński, Władysław Kurowski i Mariusz Krystian z PiS, a także Marek Sowa i Dorota Niedziela z KO, Paweł Śliz z Trzeciej Drogi z partii Polska 2050 Szymona Hołowni.
W wyborach jednomandatowych do Senatu wygrywa obecny senator Andrzej Pająk.
Posłowie rozpoczną swoją kadencję wraz z pierwszym posiedzeniem Sejmu i złożeniem ślubowania. Prezydent Andrzej Duda ogłosił w czwartek, że zwoła pierwsze posiedzenie Zgromadzenia Narodowego (Sejm i Senat) na poniedziałek, 13 listopada.
Dyskusja: