Zdaniem władz Kalwarii Zebrzydowskiej, jest to pierwszy krok do budowy relacji partnerskich, na bazie których realizowane są liczne projekty, przedsięwzięcia i wspólne działania mające bezpośredni wpływ na zrównoważony rozwój ponadlokalny.
Czym jest Metropolia Krakowska? To obszar, który tworzy 15 stowarzyszonych, sąsiadujących ze sobą gmin, skupionych wokół gminy miejskiej Kraków – ośrodka wzrostu całego regionu.
Metropolia Krakowska stanowi jeden z najważniejszych i największych ośrodków metropolitalnych w kraju. Członkowie stowarzyszenia od lat dokładają starań, aby ułatwiać przedsiębiorcom lokalnym, krajowym i zagranicznym zakładanie i rozwijanie biznesu.
W Metropolii nieustannie wspieramy działania łączące naukę z przemysłem, transport, infrastrukturę przyjazną środowisku, wspieramy przedsiębiorczość, kulturę czy ochronę zdrowia. Zachęcamy inwestorów, środowiska naukowe i startupy do korzystania z Funduszy Europejskich, ceniąc i będąc dumnymi z naszego miejsca w Unii Europejskiej – czytamy we wstępie publikacji Jacka Majchrowskiego, prezesa Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.
Kalwaria Zebrzydowska stała się nowym partnerem metropolii wraz z siedmioma innymi gminami. Obszar działania stowarzyszenia się zatem powiększa.
Podpisanie deklaracji to początek metropolitalnej, partnerskiej współpracy we wspólnych i solidarnych działaniach, wypracowanych w drodze konsensusu, które przyczynią się do polepszenia życia w dynamicznie rozwijającym się obszarze metropolitalnym oraz podniesienia skuteczności i efektywności interwencji publicznych - poinformował burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty.
Dla Kalwarii zebrzydowskiej związki z Krakowem i okolicznymi gminami mogą ułatwić rozwiązanie niektórych problemów. Między innymi chodzi o komunikację.
Podczas pierwszego spotkania w Krakowie kilka dni temu poruszono m.in. temat promocji potencjału turystycznego Kalwarii, ochrony środowiska i przestrzeni. Gminy metropolii planują wspólne działania w zakresie poprawy jakości powietrza, a także zrównoważonej mobilności oraz organizacja transportu publicznego.
Aktualnie tematem priorytetowym jest przygotowanie Planu Zrównoważonej Mobilności tj. planu strategicznego, który opiera się na dotychczasowej praktyce planowania i strategii transportu, przy uwzględnieniu zasad integracji, partycypacji społecznej i oceny, w celu zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb społeczeństwa w zakresie jakości życia w miastach oraz ich otoczeniu - poinformował burmistrz.
Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty próbuje przekonać władze ościennych gmin w tym właśnie metropolii, by jego miasto miała jeszcze lepsze połączenie komunikacyjne z Krakowem.
Dostęp komunikacyjny do stolicy województwa jest dla przyszłości Kalwarii strategiczny. Coraz więcej mieszkańców miasta wiąże swoją przyszłość właśnie z Krakowem. Chodzi o edukację i pracę. Tym bardziej, że metropolia jest tak naprawdę na wyciągnięcie ręki.
Kalwaria Zebrzydowska chce zapobiec odpływowi mieszkańców poprzez lepszą jakość transportu publicznego tak, by dojeżdżanie do pracy, czy na studia nie było dla mieszkańców uciążliwością. W samorządzie przyjmuje się, że w przyszłości i tak większa część osób zawodowo czynnych będzie związana z Krakowem, a wówczas Kalwaria stanie się dla nich przystanią i miejscem do spokojnego życia poza pracą.
Mają temu służyć nowe pomysły dotyczące zwiększenia połączeń kolejowych i autobusów. Władze miasta zabiegają o uruchomienie połączenia autobusowego miejskiej komunikacji na trasie Kalwaria Zebrzydowska – Skawina – Kraków, co zresztą wynika z oczekiwań samych mieszkańców nie tylko Kalwarii Zebrzydowskiej, ale i Lanckorony. Ci ostatni traktują dworzec autobusowy w Kalwarii jako przesiadkowy. Ponadto Kalwaria Zebrzydowska domaga się utworzenia nowych przystanków kolejowych w Przytkowicach i Zebrzydowicach wraz z parkingiem Park&Ride. W ślad za rozwojem linii kolejowej z Krakowa do Bielska - Białej mogłoby dojść również do zwiększenia ilości kursów pociągów.
Dyskusja: