Rada Miejska w Wadowicach odrzuciła absurdalną petycję, podszytą prorosyjską propagandą, w sprawie "przystąpienia Gminy Wadowice do Sojuszu Pokojowego i potwierdzenia sprzeciwu na połączenie Polski i Ukrainy w jedno państwo".
Petycja, która dotarła do radnych w Wadowicach, zawierała ultraprawicowe tezy, antyukraińskie i jednoczenie zbieżne z putinowską propagandą.
Autorką petycji przesłanej do rady jest Teresa Garland ze Skawiny, czyli samozwańcza „Prezydent Elektorska Rzeczypospolitej Polski". Aktywność polityczną Garland można określić jako ultraprawicową, a jej podstawa ideologiczna oparta jest na przeświadczeniu o globalnym antypolskim spisku. Przekaz ten jest kierowany do konkretnej, radykalnej grupy odbiorców. Garland próbuje burzyć podstawy państwa, nawołuje do przejęcia władzy i odrzucenia obecnej instytucji państwa. Garland w sprawie Ukrainy zaczęła powielać prokremlowską dezinformację.
Petycja wychodzi nieprawdziwego złożenia, że Polska i Ukraina mają połączyć się w jedno państwo. Informacje o tym, że ukraińskie wojska przejmą władze w Polsce, dojdzie do jakiegoś połączenia tych dwóch państw, czy też Polska zajmie zachodnią Ukrainę - to teorie spiskowe obecne w Internecie i propaganda, którą karmią polskie społeczeństwo "ruskie trolle".
Treści pochodzą od tych samych kanałów komunikacyjnych, które od lat żyją z dezinformacji i teorii spiskowych.
Rosja zaatakowała Ukrianę - nie Polskę, Ukraińcy stracili część swojego terytorium, które obiektywnie jest nie do odzyskania. Jeśli Polska włączy się do wojny to Rosja nas zaatakuje. Wystarczy że wystrzeli kilka głowic bombowych na Warszawę lub Wrocław - pisze do Rady Wadowic autorka petycji.
Rada Wadowic nie dała się sprowokować i na ostatniej sesji 20 na 21 radnych zdecydowało o odrzuceniu absurd petycji do kosza, bez zbędnej dyskusji.
Działalność autorki petycji i osób ją wspierających uznana została przez polskie służby za zagrożenie dla porządku konstytucyjnego. O tym, że działalność takich osób i ruchów może być niebezpieczna świadczy historia ataku na Kapitol w Waszyngtonie w styczniu 2021 roku.
W listopadzie 2022 roku Teresa Garland została zatrzymana w swoim domu w Skawinie przez agentów ABW, po czym została przewieziona do Szczecina i przekazana do dyspozycji Prokuratury Okręgowej. Przedstawiono jej zarzuty z paragrafów 128 (Zamach na organ konstytucyjny RP), 256 (Propagowanie faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego) i 257 (Rasizm) Kodeksu Karnego. Po postawieniu zarzutów sąd zgodził się na wypuszczenie Teresy Garland z jednoczesnym skierowaniem jej na badania przez biegłych psychiatrów.
Zgodnie z prawem samorządowym obywatele w Polsce mają możliwość przesyłania do rad gmin swoje petycje, a radni muszą je rozpatrywać. W ostatnich latach przybywa petycji o charakterze ogólnym, a nie lokalnym.
Dyskusja: