Lanckorona nie będzie miastem, bo pomimo iż wójt gminy Tadeusz Łopata złożył wniosek do rządu o przywrócenie statusu miejskiego, to nie może on uzyskać pozytywnej akceptacji.
Problemem jest brak zgodny mieszkańców, którzy w konsultacjach społecznych opowiedzieli się przeciwko nadaniu praw miejskich, a także negatywna opinia Rady Gminy.
Lanckorona to miejscowość, która prawa miejskie miała od początku swojego istnienia, ale zostały jej odebrane przez rząd Rzeczpospolitej w 1934 roku, ponieważ miejscowość straciła „miejski charakter". Lanckorona zachowała układ urbanistyczny miasta z malowniczym rynkiem.
Podczas wrześniowych konsultacji gminnych 79 osób oddało głos na odpowiedź "Jestem za" przywróceniem praw miejskich Lanckoronie, 634 osoby zaznaczyło odpowiedź "Jestem przeciw", a 12 osób wstrzymało się od głosowania. Wynik konsultacji był jednoznaczny. Tylko 10,8 procent głosujących uznało, że Lanckorona powinna na powrót zostać miastem.
26 października Rada Gminy w Lanckoronie opowiedziała się przeciwko zmianie statusu miejscowości. Dążenia wójta Tadeusza Łopaty tym razem okazały się nieskuteczne, ale samorządowiec zapowiada, że przyjdzie czas, gdy trzeba będzie wrócić do tych starań ponownie. Ona sam wierzy, że Lanckorona za "jego życia" będzie jeszcze miastem.
Prawa miejskie to jest powód do dumy, ale to także jest zobowiązanie. Chciałbym, żeby nadanie praw miejskich nie było tylko zwykłym aktem administracyjnym, ale żeby stało się faktycznie impulsem do rozwoju - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości nadania praw miejskich 15 miejscowościom.
Od 1 stycznia na mapie Polski przybędzie 15 miast. 12 z nich odzyskuje prawa miejskie utracone bardzo często jeszcze po Powstaniu Styczniowym, w zaborze rosyjskim. Wśród nowych miast są też miejscowości z Małopolski Czarny Dunajec i Książ Wielki.
Dziś bardzo często młodzi ludzie wiążą z miastami swoją przyszłość. Wiemy, że często wyjeżdżają do miast, chcemy żeby też wracali do swoich miejscowości, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że w kontekście np. studiowania, miasta cały czas przyciągają - powiedział premier.
Zaznaczył, że warto pamiętać, że mapa polskich miast nie kończy się na dużych miastach, ale "że to 979 miejscowości".
Głęboko wierzę w zrównoważony rozwój Polski we wszystkich zakamarkach. W rozwój, który się uzupełnia. Miasta i tereny wiejskie muszą się w tym rozwoju uzupełniać i to robią. Chodzi o harmonię rozwoju, aby w ramach tej współpracy pomiędzy miastem a wsią, tworzyć najlepszy ekosystem, środowisko do harmonijnego rozwoju - dodał.
1 stycznia piętnaście miejscowości uzyska status miasta - po cztery w województwach łódzkim i mazowieckim, po dwa w świętokrzyskim i małopolskim, a po jednym w wielkopolskim, dolnośląskim i śląskim.
Dyskusja: