Rada Miejska w Kalwarii Zebrzydowskiej zajęła się przygotowaniem uchwał, których celem będzie zaprzyjaźnienie się z nowym miastem partnerskim.
Wybór samorządu padł na Truskawiec na Ukrainie. Wojna spowodowała, że kontakty z Ukrainą są teraz częste, a w samej kalwarii Zebrzydowskiej schronienie znalazło ponad pół tysiąca osób. W ten sposób społeczność ukraińska stała się bliska Kalwarii Zberzydowskiej.
Okazuje się też, że miasto ma też pewne powiązania historyczne z gminą Truskawiec na Ukrainie. Kalwaria Zebrzydowska jest miejscem urodzenia Rajmunda Jarosza (1875-1937), burmistrza Drohobycza, zasłużonego dla Ukrainy, który osiadł z rodziną we wsi Modrych pod Truskawcem. Teraz władze Truskawca oraz Kalwarii Zebrzydowskiej chcą przypomnieć o tej postaci. Ma powstać wspólna książka o szlacheckiej rodzinie Jaroszów oraz muzeum pamięci Rajmunda jarosza. Kalwaria Zebrzydowska zamierza pomoc w tym przedsięwzięciu.
Inicjatorem współpracy z gminą Truskawiec jest radny Zbigniew Kochan z Kalwarii Zebrzydowskiej oraz wiceburmistrz Truskawca Myron Flyunt oraz przewodniczący Historyczno - Lokalnego Klubu Truskawca Mykoła Ivanyk.
W ramach współpracy miast partnerskich pomysłodawcy przewidują wspólne obchodzenie świąt miast, wymianę młodzieży, a także organizację wyjazdów na Ukrainę Polaków, którzy chcieliby skorzystać ze słynnego uzdrowiska. Położony 100 kilometrów od Lwowa Truskawiec to miasto, w którym znajduje się sanatorium wód uzdrowiskowych.
Zostało zbudowane na początku XX wieku, a wczasach II Rzeczpospolitej jego właścicielem był właśnie Rajmund Jarosz, który uczynił z tego miejsca największe uzdrowisko w ówczesnej Polsce.
Uchwała o zaprzyjaźnieniu się miast ma zostać podjęta przez Radę Miejską w Kalwarii Zebrzydowskiej na jednej z najbliższych sesji.
Dyskusja: