Naczelny Sąd Administracyjny w prawomocnym wyroku uznał, że herb Kalwarii Zebrzydowskiej używany od 2013 roku do chwili obecnej jest niezgodny z prawem. Na procedurę zatwierdzenia herbu w 2013 roku przez Radę Miasta w Kalwarii poskarżył się wojewoda małopolski. Sąd przyznał mu rację.
Herb Kalwarii Zebrzydowskiej nawiązuje do szlacheckiego herbu Radwan, którego używał fundator miasta Mikołaja Zebrzydowski. W 2013 roku oficjalnie zatwierdziła go Rada Miejska. Naruszono przy tym przepisy i cała procedura była nielegalna.
Skarga zasługiwała na uwzględnienie ponieważ wersja graficzna ustanowionego w zaskarżonej uchwale herbu gminy różniła się od wersji herbu ustanowionego w uchwałach podjętych przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o oznakach i mundurach - orzekł sąd.
Wcześniej Kalwaria Zebrzydowska używała herbu, który zatwierdzono w 1996 roku, i wprost był on herbem pochodzącym od fundatora miasta.
Co prawda Oba herby (ten z 1996 i z 2013 roku) są herbami szlacheckimi Radwan, ale wersja z 1996 r. zawiera labry okalające tarczę herbową i trzy strusie pióra umieszczone w klejnocie nad hełmem. Dodatkowo wersje różnią się kształtem tarczy herbowej, powierzchnią pół chorągwi i kolorem drzewca. Te niby drobne zmiany, zdaniem sądu, są niedopuszczalne i należy powrócić do tradycyjnego herbu Radwan, będącego herbem Kalwarii Zebrzydowskiej.
W Urzędzie Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej uspokajają. Na najbliższej sesji Rada Miejska zajmie się korekta herbu i będzie po kłopocie. Proces w sprawie herbu toczył się w sądzie trzy lata, a jego koszty zostały pokryte w ramach "bieżącej obsługi urzędu".
Dyskusja: