W czwartek mówi się też o zmianie ordynacji wyborczej do Sejmu - okręgów miałoby być 100, czyli więcej niż teraz. To - zdaniem dziennikarzy - pozwoliłoby Prawu i Sprawiedliwości ponownie wygrać z opozycją i zachować większość w izbie niższej.
Media donoszą też o innych zmianach, jakie wokół wyborów chce wprowadzić PiS. Jak przekazało RMF FM, rządzące ugrupowanie - zgodnie z wcześniejszym zapowiedziami - zaproponuje, żeby wybory samorządowe przenieść z jesieni 2023 na wiosnę 2024 r., aby nie przeprowadzać ich w podobnym czasie, co tych do Sejmu i Senatu.
Decyzja już ostatecznie zapadła, nie ma co dłużej czekać - powiedzieli rozgłośni członkowie rządu.
Projekt w tej drugiej sprawie ma trafić do laski marszałkowskiej również we wrześniu. RMF FM dodało, że trwają jeszcze ustalenia dotyczące szczegółów ustawy. Podkreśliło również, iż w lipcu Kancelaria Prezydenta "wysyłała sygnały" o możliwym wecie noweli prawa wyborczego.
Poseł PiS Filip Kaczyński z Wadowic twierdzi, że takiego projektu na razie nie ma.
Nie widziałem takiego projektu. Prawdą jest, że o takim rozwiązaniu mówi się szeroko już do dawna. Być może obecna kadencja samorządów będzie wydłużona do wiosny, albo nawet jesieni 2024 roku. To wynika z trudności technicznych Państwowej Komisji Wyborczej przeprowadzenia niemal jednoczesnych wyborów do parlamentu i samorządów na jesień przyszłego roku. To duża operacja logistyczna i wiemy, że będzie kłopot ze zorganizowaniem tego. Całej procedury, zwołania komisji i tak dalej - powiedział nam poseł.
Zdaniem posła termin wiosenny nakłada się z kolei z wyborami do Parlamentu Europejskiego, dlatego pojawia się pomysł przedłużenia kadencji samorządów o pełen rok. Wybory miałyby się wtedy odbyć jesienią 2024 roku.
Ale to wymaga konsultacji i zgody prezydenta Andrzeja Dudy, który jak wiadomo kontroluje cały proces legislacji w Polsce - dodaje poseł z Wadowic.
Przypomnijmy. Ostanie wybory samorządowe w Polsce odbyły się w październiku i listopadzie 2018 roku. Polacy wybrali wówczas pierwszy raz władze lokalne na pięcioletnią kadencję. Wcześniej kadencja samorządów wynosiła cztery lata.
Dyskusja: