Taki znak czasów, w których żyjemy. W ramach dostępu do informacji publicznej ratusz musi się zmierzyć z palącym problemem współczesności. Ktoś zadał pytania burmistrzowi Mateuszowi Klinowskiemu o sprawy naruszeń zasad równego traktowania ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową w Urzędzie Miejskim. Burmistrz ma 14 dni na odpowiedź. My też jesteśmy ciekawi, jak poradzi sobie z tym problem.
Czy w Urzędzie Miejskim w Wadowicach prowadzone są statystyki spraw lub inne opracowania dotyczących naruszenia zasady równego traktowania ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową? Jeśli tak, to proszę o ich udostępnienie - pyta autor pytań skierowanych drogą urzędową do burmistrza Wadowic.
Jednocześnie nadawca chce się dowiedzieć, czy w Urzędzie Miejskim w Wadowicach i jednostkach podległych prowadzone były szkolenia dla osób zatrudnionych z zakresu problematyki praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji i równego traktowania oraz jakie były rezultaty ich „ewaluacji"?
Czy w strukturze zatrudnienia Urzędu Miejskiego w Wadowicach znajduje się osoba odpowiedzialna za realizację zadań związanych z zasadą równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji? Czy można wskazać stanowiska, które zajmują się tego typu problematyką? - pyta dociekliwy.
Dodatkowo urząd ma wyjaśnić, czy zgłaszano wnioski mające na celu współpracę, bądź podjęcie działań na rzecz problematyki równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.
Czy do Urzędu Miejskiego w Wadowicach zgłaszane były w ciągu trzech ostatnich lat wnioski o podjęcie działań mających w ocenie urzędu charakter dyskryminacyjny? - czytamy we wniosku o udostępnienie informacji publicznej.
Przypomnijmy, że według badań prowadzonych przez Krakowską Fundację Równość.org.pl 84 procent gejów, lesbijek, ludzi biseksualnych i transpłciowych w Tarnowie, Oświęcimiu, Nowym Sączu i w Wadowicach doświadczyło dyskryminacji m.in. ze strony rodziny, czy w szkole.
Taką wiedzę przynoszą wyniki ankiety, która była kolejnym elementem projektu Dyskryminujący/Dysrkyminowani LGBT w Małopolsce. 90 proc. ankietowanych, doświadczających dyskryminacji chciałoby uzyskać specjalistyczną pomoc, ale tylko 1/5 ma do niej dostęp. 87 proc. gejów, lesbijek, ludzi biseksualnych i transpłciowych w naszym regionie chciałoby też, by media lokalne bardziej interesowały się kwestiami związanymi z LGBT.
Dyskusja: