W sobotę (12.03) na łamach Dziennika Ustaw opublikowano ustawę regulującą pobyt uchodźców wojennych z Ukrainy na terenie kraju. Ustawa już obowiązuje.
Według przepisów obywatele Ukrainy oraz ich rodziny, którzy wjechali na teren Polski od 24 lutego mają zagwarantowany legalny pobyt w naszym kraju. Legalność ta jest ważna przez 18 miesięcy. Po upływie 9 miesięcy uchodźcy będą mogli starać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat.
Ważnymi aspektami prawnymi ustawy są m.in. możliwość otrzymania numeru PESEL oraz założenia Profilu Zaufanego. Ustawa mówi też, że uchodźcy mogą legalnie podjąć pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej.
Dodatkowo uczniowie i studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkoła i uczelniach. Po przejeździe każdy z uchodźców dostanie jednorazowo 300 zł na osobę.
Osoby, które przyjęły uchodźców pod swój dach mogą wnioskować o wypłatę specjalnych świadczeń. Pieniądze wypłacane będą przez 60 dni.
Co ciekawe z ustawy będą mogli skorzystać także obywatele Ukrainy, którzy już od dłuższego czasu mieszkają i pracują na terenie Polski. Chodzi tutaj o osoby, którym kończy się ważność wiz i zezwoleń czasowych. Jeśli terminy te kończą się w czasie wojny, zostaną wydłużone na kolejne 18 miesięcy.
Na terenie powiatu wadowickiego, według luźnych szacunków, może przebywać około 5 tysięcy uchodźców z Ukrainy.
Dyskusja: