Rada Miejska w Kalwarii Zebrzydowskiej jako jedyna w Polsce uznała, że wystąpi w obronie Kościoła katolickiego. Jej zdaniem był on atakowany przez m.in. aktywistki Strajku Kobiet. Radni potępili ataki i wezwali strajkujące kobiety do poszanowania tradycji.
W setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II Honorowego Obywatela Miasta Kalwaria Zebrzydowska (...). Wierni jego nauczaniu, Rada Miejska w Kalwarii Zebrzydowskiej wyraża swój sprzeciw wobec wszelkich przejawów agresji, atakowaniu Kościoła katolickiego, jego świątyń, bezczeszczenia pomników świętych oraz symboli narodowych, zakłócaniu mszy świętych w ramach jakichkolwiek protestów. Wszystkie wyżej wymienione zachowania nie znajdują akceptacji i wymagają potępienia. Wzywamy do poszanowania tradycji i uczuć religijnych milionów Polaków - napisali radni w rezolucji z 10 listopada tego roku.
Ich uchwała odbiła się szerokim echem w kraju. Dotarła również na Franciszkańską 3 w Krakowie do pałacu arcybiskupa, który ostatnio często jest oblężony przez strajkujące kobiety.
Arcybiskup Marek Jędraszewski podziękował w liście wysłanym do burmistrza Augustyna Ormantego za tę postawę. Jest wdzięczny radnym kalwaryjskim za ich rezolucję.
Rada Miejska podjęła uchwałę wyrażająca sprzeciw wobec fali ataków i wystąpień dyskredytujących tradycję oraz misję Kościoła Katolickiego w Polsce - stwierdza w swym liście arcybiskup Marek Jędraszewski. - Przewodniczącemu Rady Miasta, jej Członkom, a także Szanownemu Panu Burmistrzowi wyrażam moją serdeczną wdzięczność ii gratuluję konsekwentnej postawy wierności i obrony wartości, których potrzebuje świat, a szczególnie młode pokolenie. Ta postawa wyrażona została niedawno w prośbie, która doprowadziła do ogłoszenia Patronem Kalwarii Zebrzydowskiej św. Jana Pawła II, a teraz zostaje dopełniona treścią w wspomnianej uchwały.
Latem tego roku Kalwaria Zebrzydowska uznała świętego Jana Pawła II za patrona miasta. Teraz samorządowcy mają nowe pomysły.
Na najbliższej sesji zajmą się rezolucją do papieża Franciszka, by ten rozpoczął proces beatyfikacyjny Mikołaja Zebrzydowskiego, założyciela miasta.
Kolejna rezolucja ma dotyczyć wniosku o ekshumację ciała magnata pochowanego na Wawelu i przeniesienia po 400 latach od jego śmierci pochówku do klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej. W proponowanej uchwale radni i burmistrz powołują się na ostatnią wolę zmarłego, który chciał być pochowany w habicie zakonnym w klasztorze kalwaryjskim (więcej o tym TUTAJ).
Dyskusja: