Na posiedzeniu we wtorek, 10 listopada zostanie przegłosowana proponowana rezolucja. Nadzwyczajne posiedzenie zwołał przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Janusiewicz (PiS). Inicjatorem uchwały rezolucji potępiającej "ataki na Kościół" jest radny Marcin Zadora z Prawa i Sprawiedliwości.
Jak mówi, pomysł napisania rezolucji wynikł z tego, co obecnie dzieje się w związku z atakami na Kościół.
U nas w Kalwarii Zebrzydowskiej takich ataków nie było, ale widzimy, co się dzieje w kraju i nas to niepokoi - powiedział nam radny.
Niedawno Kalwaria Zebrzydowska przyjęła za patrona miasta świętego Jana Pawła II i dlatego radni PiS uważają, że jako pierwszy samorząd w Polsce powinni jasno dać do zrozumienia, jakie wartości są dla nich ważne.
W setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II Honorowego Obywatela Miasta Kalwaria Zebrzydowska (...). Wierni jego nauczaniu, Rada Miejska w Kalwarii Zebrzydowskiej wyraża swój sprzeciw wobec wszelkich przejawów agresji, atakowaniu Kościoła katolickiego, jego świątyń, bezczeszczenia pomników świętych oraz symboli narodowych, zakłócaniu mszy świętych w ramach jakichkolwiek protestów. Wszystkie wyżej wymienione zachowania nie znajdują akceptacji i wymagają potępienia. Wzywamy do poszanowania tradycji i uczuć religijnych milionów Polaków. Jednocześnie wszystkie strony sporu zachęcamy do dialogu i przygotowania rozwiązań prawnych zgodnych z obowiązującą od 1997 roku Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. - czytamy w uzasadnieniu rezolucji.
Pod propozycją uchwały podpisali się radni Marcin Zadora, Łukasz Dragan, Piotr Janusiewicz, Robert Rudecki, Wiesław Rudecki i Jarosław Lenik. Adresatami rezolucji mają być Prezydent RP, marszałkowie Sejmu i Senatu, wojewoda małopolski, marszałek województwa, prymas Polski i metropolita krakowski.
Pozytywnie pomysł radnych zaopiniował burmistrz Augustyn Ormanty. Na sesji rady we wtorek rezolucja będzie jedyną uchwałą do podjęcia.
Propozycję uchwały radnych skrytykował na Facebooku Dawid Herbut, w poprzednich wyborach kandydat na burmistrza Kalwarii. Uznał, że to niepotrzebne "wywoływanie tematu".
Najciekawszym z tej uchwały jest to, kto ją otrzymuje. Radni wzywają do poszanowania tradycji i uczuć religijnych, a kierują uchwałę do władz państwowych i kościelnych zapominając o organizatorach protestów. Jak myślicie, czy ta rezolucja kalwaryjskich Radnych będzie miała taką moc, że powstrzyma falę protestów, czy je dodatkowo rozpali? - pyta Dawid Herbut.
Dyskusja: