W kwietniu 2019 roku radni małopolscy wyszli trochę przed szereg i uchwalili deklarację, która miała być odpowiedzią dla aktywistów z ruchów LGBT.
W deklaracji padają mocne, wartościujące stwierdzenia. Nic więc dziwnego, że druga strona wyczulona, a nawet przeczulona na punkcie języka, uznała Małopolskę za województwo godne wpisania do Atlasu nienawiści.
Problem w tym, że w ostatnim czasie politycy europejscy uznali, że takie deklarację o tzw. "strefach wolnych od LGBT" są sprzeczne z duchem wolności i równości.
Co za tym idzie, wniosek jest jeden. Samorządy nie szanujące europejskich wartości będą musiały się pogodzić z utratą funduszy unijnych, a także funduszy norweskich.
Gdyby takimi sankcjami objęta została Małopolska, to wówczas stracą też samorządy powiatowe i gminne, które korzystają z pieniędzy unijnych za pośrednictwem małopolskiego programu. Dla gmin i powiatów byłaby to katastrofa.
Ważne, że śladem Sejmiku nie poszła żadna z gmin powiatu wadowickiego. W Wadowicach burmistrz i radni już na początku tej kadencji stwierdzili, że nie będą się zajmować ideologicznymi uchwałami zarówno "obrońców chrześcijańskich wartości", jak i aktywistów LGBT. Z kolei w Kalwarii Zebrzydowskiej pomysł na uchwałę miał burmistrz Augustyn Ormanty, ale tego się wycofał.
Co właściwie zapisali w swojej deklaracji radni Sejmiku?
Sejmik Województwa Małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny. Podejmowane w ostatnim okresie działania przez niektórych przedstawicieli samorządowej, jak i krajowej sceny politycznej ukierunkowane są na wywoływanie fundamentalnych zmian w życiu społecznym. Działania te zorientowane są na anihilację wartości ukształtowanych przez wielowiekowe dziedzictwo chrześcijaństwa, ważnych szczególnie dla mieszkańców Małopolski. Jako Radni Województwa Małopolskiego deklarujemy wsparcie dla rodziny opartej na tradycyjnych wartościach oraz obronę systemu oświaty przed propagandą LGBT zagrażającą prawidłowemu rozwojowi młodego pokolenia. Deklarujemy, że Sejmik Województwa Małopolskiego w realizacji swoich publicznych zadań będzie wierny tradycji narodowej i państwowej, mając w pamięci tysiącletnią tradycję chrześcijaństwa w Polsce oraz wielowiekowe przywiązanie Polaków do wolności - czytamy w deklaracji Sejmiku Małopolski z 29 kwietnia 2019 roku.
Dyskusja: