Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego jest rekordowa pod względem przeznaczonych na nią pieniędzy - 12 mln zł, zatwierdzonych do głosowania pomysłów - 188, liczby oddanych głosów i wybranej finalnie do realizacji liczby zadań.
To prawdziwy sukces, bo mieszkańcy oddali 227 141 głosów czyli o 185 proc. więcej niż w 1. edycji i o blisko 61 tys. więcej niż przed rokiem. Najczęściej głosowali mieszkańcy subregionu sądeckiego (59,8 tys. głosów), wyprzedzając subregion tarnowski (ponad 59,3 tys. osób) i Małopolskę Zachodnią (ponad 29,1 tys. głosów) – cieszy się marszałek Witold Kozłowski.
Małopolska zachodnia to właśnie region, który obejmuje powiat wadowicki, oświęcimski, chrzanowski, olkuski i myślenicki.
Tutaj na pierwszym miejscu miejscu uplasowało się zadanie „Czuję, widzę, słyszę, dotykam" (150 tys. zł) – 3 399 głosów. Projekt jest skierowany przede wszystkim do dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, które dzięki środkom z BO Małopolska będą miały szansę na udział w zajęciach terapeutycznych w odpowiednio doposażonych salach.
Łącznie do realizacji w subregionie Małopolska Zachodnia wybrano 15 zadań, w tym dwa zlokalizowane są konkretnie w powiecie wadowickim.
Tak więc 150 tysięcy otrzyma ackja FutbolLove, wspólny projekt dwóch klubów piłkarskich Skawy Wadowice i Kalwarianki. Konkretnie, pieniądze zostaną przeznaczone na zakup 360 kompletów strojów sportowych meczowych (koszulka, spodenki, getry), 360 kompletów dresów i 360 szt. wysokiej jakości piłek meczowych. Oprócz tego kluby zobowiązały się do organizacji i obsługa turnieju sportowego.
Kolejnym projektem z zastrzykiem 150 tysięcy złotych będzie budowa chodnika przy drodze wojewódzkiego do Przytkowic. Zadanie dotyczy budowy 82 metrów odcinka chodnika dla pieszych w ciągu drogi nr 953, a jego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu - zwłaszcza pieszych - oraz upłynnienie ruchu kołowego w rejonie skrzyżowania z drogą powiatowa 1787k.
W tym roku mieszkańcy zdecydowanie postawili na tradycyjny sposób głosowania. Do urn rozstawionych w 26 punktach w całej Małopolsce wrzucono blisko 78 proc. głosów. Przez internet z kolei zagłosowało 22 proc. mieszkańców. Ponadto za pośrednictwem tradycyjnej poczty do urzędu marszałkowskiego dotarło 368 głosów korespondencyjnych.
Dyskusja: