WARSZAWA -Jak to jest być nowym posłem? Filip Kaczyński Wadowic informuje, że już zameldował się na Wiejskiej w Warszawie w siedzibie Sejmu RP.
Zanim dojdzie do ślubowania na sali plenarnej posłowie muszą przejść szereg formalności. Wypełnić dziesiątki dokumentów. Jutro odbierzemy od Państwowej Komisji Wyborczej zaświadczenie o wyborze, natomiast inauguracyjne posiedzenie Sejmu odbędzie się 12 listopada. Trwa seminarium dla nowych posłów. Większość formalności już za nami, teraz czas odświeżyć wiedzę o funkcjonowaniu Sejmu - przekazał nam Filip Kaczyński.
W Sejmie nowy poseł bierze udział w szkoleniach i seminariach, na których nowo wybrani są przyuczani z procedur obowiązujących w parlamencie.W szkoleniach biorą tez udział inni nowo wybrani parlamentarzyści jak np. Rafał Bochenek z naszego okręgu wyborczego, czy Patryk Wicher z okręgu nowosądeckiego. Jest też Klaudia Jachira, nowa posłanka Koalicji Obywatelskiej, która zasłynęła kabaretowym stylem swojej kampanii, lider Razem Adrian Zandberg, czy też Dominik Sośnierz z Konfederacji.
W tym tygodniu planowane jest też pierwsze posiedzenie nowego klubu Prawa i Sprawiedliwości, partii z której Filip Kaczyński dostał się do Sejmu. On sam jeszcze nie wie, gdzie będzie siedział na sali plenarnej.
O tym decydują władze klubowe - dodaje.
Tradycyjnie Prawo i Sprawiedliwość zajmie miejsca po prawej stronie mównicy sejmowej, po drugiej stronie sali zasiądą posłowie SLD. Stąd właśnie bierze się żargonie politycznym określenie "prawica" i "lewica". Pierwsze rzędy ław poselskich zajmują liderzy partii i kierownictwo klubu, przy czym najbardziej centralne i widoczne miejsca ze względów praktycznych zajmują szefowie klubów. To oni pierwsi rozpoczynają głosowania dając tym samym sygnał pozostałym posłom, jak głosować według wcześniej ustalonego porządku.
Filip Kaczyński do Sejmu wchodzi z dalekiego 12. miejsca listy PiS w okręgu nr 12 (wadowicki, suski, oświęcimski, myślenicki, oświęcimski, chrzanowski). Udało mu się uzyskać 14 731 głosów. To nie były jego pierwsze wybory. Aby dostać się do Sejmu przeszedł długą, krętą drogę zarówno porażek, jak i wygranych wyborczych.
W wyborach w 2011 z listy Prawa i Sprawiedliwości bez powodzenia kandydował do Sejmu w okręgu chrzanowskim, otrzymując 4325 głosów. W wyborach samorządowych w 2014 kandydował do Sejmiku Małopolskiego, nie uzyskując mandatu radnego. Jednocześnie we wrześniu 2015 objął mandat posła na Sejm VII kadencji, zastępując Krzysztofa Szczerskiego. W wyborach z 2015 nie uzyskał poselskiej reelekcji. Jednocześnie w listopadzie 2015 objął zwolniony przez Jarosława Szlachetkę mandat radnego Sejmiku. W 2018 został wybrany na radnego wojewódzkiego VI kadencji, uzyskując poparcie 38 702 wyborców (4. wynik Małopolsce). Mandat radnego Sejmiku utracił z chwilą, gdy 13 października zakończyło się głosowanie w wyborach do Sejmu.
Dyskusja: