Badanie wątroby - dlaczego jest potrzebne?
Choroby wątroby stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla stanu zdrowia, ale także życia. Badanie wątroby można wykonać samodzielnie.. Oferowane badania dają możliwość wykrycia m.in. takich dolegliwości jak:
- marskość wątroby;
- stłuszczenie wątroby;
- stany autoimmunologiczne;
- żółtaczka;
- niewydolność wątroby;
- uszkodzenie toksyczne wątroby.
Jest wiele dolegliwości, które mogą dotyczyć tego organu. W związku z tym, że na NFZ na samo badanie można czekać, warto pomyśleć o samodzielnym zakupie pakietu. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że im wcześniej zostanie zdiagnozowana choroba, tym szybciej będzie można wprowadzić leczenie. Daje to duże szanse na całkowite lub częściowe wyleczenie przewlekłych chorób wątroby.
Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego
Powstaje pytanie o to, kto musi wykonać próby wątrobowe lub inne badania, które są w stanie uratować zdrowie i życie pacjentów. Z pewnością należy zwrócić uwagę na sygnały wysyłane ze strony przewodu pokarmowego, które mogą świadczyć o tym, że coś złego dzieje się z wątrobą. Wśród objawów, które powinny dać do myślenia, można wyróżnić: ból występujący z prawej strony pod żebrami i w prawym boku; ciągłe nudności i bóle brzucha; nagłe powiększenie obwodu brzucha, co też nie jest wcale związane z przyrostem wagi; zażółcenie skóry; ciemny mocz. Warto również wymienić objawy, które zalicza się do niestandardowych, jeżeli chodzi o dolegliwości związane z wątrobą. Na tej liście znajduje się swędzenie skóry, zaburzenia psychiczne lub zmiany w zachowaniu, ciągłe zmęczenie, a na dodatek zaburzenia krzepnięcia krwi. Takie objawy mogą świadczyć o chorobach wątroby. W przewlekłych chorobach wątroby ważne jest wdrożenie odpowiednich metod leczenia, które są w stanie doprowadzić do remisji.
Biopsja wątroby - czy należy się jej obawiać?
W diagnostyce chorób wątroby mogą zostać wykonane różnego rodzaju badania. Wśród nich znajduje się biopsja, która należy do badań inwazyjnych. Przy czym nie należy obawiać się tego, ponieważ skutki uboczne pojawiają się bardzo rzadko. W trakcie biopsji wątroby pobierany jest wycinek z organu, który będzie poddawany dalszym badaniom. Nie trzeba obawiać się wielkich nacięć skóry. Wszystko zorganizowane jest w taki sposób, aby jak najmniej ingerować w organizm pacjenta. Ważne jest to, że sama wątroba po tym badaniu nie będzie boleć. Możliwe jest to dzięki temu, że jest to organ, który nie jest unerwiony. Aczkolwiek, miejsce wkłucia w trakcie samego badania zostanie znieczulone.
Kiedy należy wykonać próby wątrobowe?
Kolejnym badaniem, które może okazać się pomocne, są próby wątrobowe, które są pomocne w przypadku diagnozowania WZW typu B i C, zapalenia trzustki, powlekowego uszkodzenia wątroby, a nawet zawału serca. Próby to nic innego jak testy czynnościowe wątroby, które polegają na pobraniu krwi. W trakcie badania sprawdzane są enzymy wątrobowe. Wśród nich można wyróżnić gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP); fosfatazę zasadową (ALP). Najbardziej znanym enzymem jest bilirubina całkowita. Jest to kilka przykładów, jeżeli chodzi o enzymy. Wśród lekarzy panuje opinia, że próby wątrobowe, które chyba należą do najmniej bolesnych badań, powinno wykonywać się przynajmniej raz do roku. Tym bardziej że to właśnie dzięki nim możliwe jest wykrycie m.in. stłuszczenia lub marskości.
Niewydolność wątroby - dlaczego należy zadbać o ten organ?
Wśród najpoważniejszych schorzeń, jeżeli chodzi o największy organ znajdujący się w ciele człowieka, można wyróżnić niewydolność wątroby. Zakłócona praca organu może sprawić, że nie będzie możliwe przeprowadzenie procesu detoksykacji, zaburzony zostanie metabolizm, itd.
Prawidłowe funkcjonowanie wątroby jest bardzo ważne, ale niekiedy utrzymanie tej funkcji nie jest możliwe ze względu na różne czynniki. W efekcie może dojść do niewydolności. Ważne jest wczesne wykrycie takiego schorzenia, aby móc wdrożyć leczenie, które w wielu przypadkach może skończyć się przeszczepem tego organu. Zanim jednak zostanie orzeczona niewydolność, mogą zostać zlecone następujące badania: markery uszkodzenia miąższu wątroby, poziom glukozy, gazometria we krwi tętniczej, parametry układu krzepnięcia, a także morfologia. Im wcześniejsza diagnostyka, tym większa pewność, że nawet pacjent po przeszczepie będzie miał możliwość przeżycia z nowym organem. Szacuje się, że aż 60% pacjentów po przeszczepie może normalnie żyć.
Przy uszkodzeniu komórek wątroby ważny jest czas i badania. Nie ma co z nimi zwlekać, ponieważ warto zadbać o swoje zdrowie, bez względu na cenę. Przy wszelkich chorobach wątroby bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej diety.
Materiał Promocyjny
Dyskusja: