Jakie są przyczyny rosnącej liczby zwolnień?
Nim przejdziemy do prognoz na przyszłość, warto zastanowić się, jakie są przyczyny takiego stanu? Dlaczego w Małopolsce jest tak wiele zwolnień w ostatnim czasie? Jedna z ważniejszych dotyczy zmian w gospodarce, wynikających z przemian strukturalnych w wielu branżach, jak przemysł i usługi. Prowadzi to do likwidacji niektórych stanowisk pracy. Odpowiedzialność w dużej mierze spoczywa na automatyzacji i wprowadzeniu nowych technologii w zakładach przemysłowych. W wielu przypadkach maszyny i oprogramowanie przejęły zadania, które wcześniej były w gestii pracowników. Rozwój sztucznej inteligencji może pogłębić to zjawisko.
Ale trzeba też mieć na uwadze, że decydujące znaczenie mają tu też inne czynniki, jak sytuacja geopolityczna. Wpływa ona na stabilność gospodarczą regionu, która jest gorsza, a jej perspektywy niepewne. Konflikty międzynarodowe, zmiany w polityce handlowe, ale i wahania na rynkach globalnych - to mieszanka wybuchowa dla lokalnej gospodarki. Jest ona często podatna na takie zawirowania.
Wpływ na rynek pracy i prognozy na przyszłość
Traci na tym rynek pracy, zwiększa się bezrobocie. Wzrost liczby zwolnień w Małopolsce wywołuje poważne konsekwencje w różnych obszarach, rzutując na wszystkie dziedziny życia. Eksperci prognozują, że jeśli obecne trendy się utrzymają, bezrobocie w regionie może wzrosnąć, co nie pozostanie bez wpływu na lokalną gospodarkę i jakość życia mieszkańców. Jak podaje Gazeta Krakowska, powołując się na raport Grodzkiego Urzędu Pracy (przygotowany na koniec pierwszego kwartału 2024 roku): tak gwałtowny wzrost zwolnień grupowych w Krakowie mógł być wywołany długoterminowymi skutkami inflacji, wzrostu minimalnej płacy, ale i sezonowością.
Nie można jednak patrzeć na wszystko przez pryzmat pesymistycznych prognoz gospodarczych, ponieważ jak przekonują specjaliści z zakresu rynku pracy - proces transformacji gospodarczej jest okazją na to, że pojawią się nowe możliwości zatrudnienia w dopiero co rozwijających się sektorach. Tak samo powinniśmy włożyć między bajki alarmistyczne tezy, że sztuczna inteligencja całkowicie zabierze pracę większości ludzi. Jak twierdzi Jacek Mańko z Akademii Leona Koźmińskiego: tam, gdzie pojawiał się rozwój technologiczny, zawsze pojawiały się głowy wieszczące zagładę. Nigdy jednak do tego nie doszło.
Jakie może być wsparcie dla bezrobotnych i możliwe rozwiązania?
Abstrahując jednak od tych wizji, pamiętajmy, że zawsze są ważne działania “tu i teraz”. Dlatego też w obliczu rosnącej liczby zwolnień niezwykle istotne jest, aby oferowane było wsparcie dla bezrobotnych, niezależnie, czy mowa o przemyśle, usługach czy innym obszaru zatrudnienia. Muszą o to zadbać władze krajowe, jak i regionalne. W Małopolsce powinny jeszcze bardziej rozwinąć się programy wsparcia dla bezrobotnych, takie jak doradztwo zawodowe, szkolenia i kursy przekwalifikowujące. Poza tym powinny być większe ułatwienia w dostępie do funduszy na zakładanie własnej działalności gospodarczej.
Praca jest niezwykle ważna, żeby normalnie żyć i funkcjonować. Wszelkie zagrożenia z tym związane, wywołane zwłaszcza masowymi zwolnieniami, jak w Małopolsce, budzą niepokój. Miejmy nadzieję, że to tylko przejściowy stan, o czym świadczy też dużo ofert pracy, które pojawiły się ostatnio na https://www.gowork.pl/.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dyskusja: