Jak chronić uprawy przed dzikimi zwierzętami?
Dla sadowników, rolników czy właścicieli działek, nawet niewielkie szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta mogą okazać się bardzo dotkliwe. Z racji zmniejszania się terenów leśnych, a jednocześnie rosnącej populacji saren i jeleni, te ostatnie coraz częściej żerują na terenach uprawnych, niszcząc zasiewy, zbiory czy nawet ogródki działkowe. Sarny chętnie żywią się niektórymi roślinami uprawnymi, zgryzają pędy młodych drzew i obdzierają zębami korę. Zwierzęta samą swoją obecnością mogą zniszczyć uprawy, krzewy ozdobne czy młode nasadzenia.
Dzikie zwierzęta mogą też przenosić patogeny, które zagrażają zwierzętom domowym. Wścieklizna, salmonelloza i bruceloza są dość częstą przypadłością u saren i jeleni.
Istnieje wiele sposobów na odstraszenie jeleniowatych. Niestety większości z nich jest skuteczna jedynie przez krótki czas. Sarny szybko się uczą i czy są to wiszące na gałęziach dzwonki, czy porozwieszane puszki na ogrodzeniach, zwierzę prędzej czy później przezwycięży swój strach wobec nieznanego przedmiotu. Dlatego tak ważne jest skuteczne odstraszanie zwierząt, gdy tylko zaczną podchodzić na teren upraw czy do ogrodu. Im więcej wizyt składa jeleń czy sarna, tym bardziej swobodnie czuje się w danym środowisku. Z czasem wyrobi sobie nawyk, którego trudno go oduczyć.
Jednym z najskuteczniejszych, a jednocześnie prostszych sposobów odstraszania jeleniowatych jest zastosowanie elektrycznego pastucha. Jakie zalety ma to urządzenie? Jak działa i na co zwrócić uwagę przy jego instalacji. Podpowiadamy!
Jak działa elektryczny pastuch?
To nic innego jak ogrodzenie pod napięciem, które może mieć charakter stały lub przenośny. Na słupkach rozpięte są równolegle trzy druty. Pierwszy powinien być na wysokości około 25 centymetrów nad ziemią. Drugi – 60 centymetrów, a najwyższy przynajmniej 110 centymetrów od ziemi. Sarna jest zwierzęciem średniej wielkości, ale długość jej ciała może dochodzić do 140 centymetrów a wysokość nawet do metra. Naturalna zwinność i skoczność pozwala jej swobodnie pokonywać wysokie przeszkody. Stąd odpowiednie rozmieszczenie drutów jest kluczowe dla funkcjonalności całej konstrukcji.
W przypadku kontaktu z drutami zwierzę zostaje porażone prądem, w zakresie niezagrażającym jego życiu i zdrowiu. Jak wspomnieliśmy, sarny należą do grupy zwierząt, które szybko się uczą. Nieprzyjemne doznania zostanie przez nie zapamiętane, a zwierzę będzie na przyszłość unikać przeszkody i obszaru, na którym ta została zainstalowana.
Ponadto prąd płynący w drutach ogrodzenia wytwarza pole magnetyczne, które jest instynktownie wyczuwane przez sarny i inne zwierzęta. W niektórych przypadkach już sama obecność elektrycznego pastucha odwodzi zwierzę od zapuszczania się w jego okolice.
Wybór odpowiedniego napięcia
Zacznijmy od wyboru urządzenia zasilającego elektrycznego pastucha. Elektryzator może być akumulatorowy, zasilany przez baterię czy podłączony do sieci. W sprzedaży znajdziemy też modele, które mogą alternatywnie wykorzystywać odnawialne źródła energii.
Urządzenia pracujące z sieci są najtańsze, ale nie zawsze wygodne w eksploatacji i możliwe do zainstalowania. Elektryzatory zasilane baterią czy akumulatorem działają niezależnie i nadają się do zastosowania prawie w każdym terenie.
Napięcie w elektryzatorze zależy od długości ogrodzenia. Im jest ono dłuższe, tym wyższe powinno być napięcie. Kluczowa jest siła impulsu i wielkość magazynowana urządzenia. Pierwsza zmienna informuje nas, jak silny jest impuls docierający do zwierzęcia. W przypadku jeleniowatych wskazane jest zastosowanie elektryzatorów o mocy wyższej niż 5J.
Elektryczny pastuch – charakterystyka montażu
Samą budowę i rozstawienie elektrycznego pastucha należy zaplanować z wyprzedzeniem. Konstrukcja musi być na tyle wytrzymała i odporna, aby wytrzymać napór dzikich zwierząt o dużej masie. Optymalnie, jeśli paliki ogrodzenia są wykonane z drewna. Są stabilniejsze i odporniejsze na zużycie niż ich plastikowe odpowiedniki.
Jeśli mimo to decydujesz się na budowę szkieletu z tworzywa sztucznego, plastikowe paliki powinny być tylko uzupełnieniem drewnianych słupów.
Podstawę ogrodzenia należy wkopać głęboko, a ziemię wokół oczyścić z chwastów i wszelkiej roślinności, która mogłaby zwabić zwierzęta. Oprócz tego wrastające w druty rośliny mają negatywny wpływ na działanie ogrodzenia.
Na samej górze, zamiast drutu można zastosować specjalną taśmę elektryczną. To bezpieczniejszy wybór w przypadku, gdyby zwierzę zaplątało się np. porożem, w elementy ogrodzenia. Przestraszone zwierzę zerwie taśmę, nie spowoduje to jednak zniszczenia części ogrodzenia. Poza tym taśma jest dla zwierzęcia bardziej widoczna i niekiedy sama jej obecność, może zniechęcić sarnę do prób zapuszczenia się na teren uprawy.
Na palikach narożnych należy zainstalować izolatory narożne i napinające. Dzięki temu zwiększy się stabilność i odporność instalacji na uszkodzenia wynikające z kontaktu z dzikimi zwierzętami. Prawidłowo wykonana instalacja pozwala zabezpieczyć drut przed zerwaniem i sprawi, że te będą wisieć równolegle na wybranej przez nas wysokości.
Zainwestuj w zestaw
Choć każdy z elementów elektrycznego pastucha można kupić oddzielnie, to zdecydowanie taniej, bezpieczniej i łatwiej jest nabyć odpowiedni zestaw. Wystarczy jedynie określić swoje potrzeby co do powierzchni, która ma być ogrodzona, wysokości napięcia i zasilania urządzenia. Zestaw to nie tylko wygoda, ale też pewność, że poszczególne elementy są kompatybilne wobec siebie i będą sprawnie działać przez długi czas.
Za wsparcie merytoryczne dziękujemy pracownikom salonu sprzedaży www.pastuchy.pl z Piotrowa pod Kaliszem. Salon czynny codziennie w dni robocze od godziny 8:00 do 16:00 (soboty do 14:00) pod adresem: Piotrów 18, 62-814 Blizanów
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dyskusja: