Jak wygląda fałszywa moneta?
Kupując numizmaty, każdy inwestor zastanawia się, czy nie ma on do czynienia z podróbką. Pozostaje jednak pytanie, jak ona właściwie wygląda? Niestety, trudno o jednoznaczną odpowiedź. Niektóre falsyfikaty znacząco odbiegają od oryginałów, przez co łatwo jest rozróżnić. Najczęściej jednak mamy do czynienia z monetami, które są łudząco podobne do prawdziwych. Odróżnienie ich to bardzo trudna sztuka, której wielu inwestorów uczy się latami. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: https://aukcje.numimarket.pl/falszywa-moneta-jak-rozpoznac-falszywe-monety/. Pamiętajmy jednak, że nie istnieje jedna recepta na łatwe wykrycie falsyfikatów. Wręcz przeciwnie - na rynku możemy spotkać monety, które różnią się od oryginałów jedynie drobnymi szczegółami. Z reguły są one niedostrzegalne przez początkujących kolekcjonerów, a osoby, które uchodzą za prawdziwych znawców i są rozeznane w temacie.
Wiedza w zakresie numizmatyki - czy wystarczy, aby rozpoznać podróbkę?
Problem z podróbkami polega na tym, że ich twórcy przykładają dużą wagę do tego, aby przypominały oryginał. Na tym właśnie zarabiają - sprzedając bezwartościowe egzemplarze za nawet kilka tysięcy złotych. Kluczem do sukcesu inwestora może okazać się wiedza, jednak nie wystarczy jedynie pobieżnie poznać historię numizmatyki. Tutaj potrzebne są naprawdę solidne i fachowe podstawy. Inwestorzy, którzy od lat działają na rynku, nierzadko korzystają z pomocy specjalistów. Oni sami nie inwestują, a jedynie specjalizują się albo w historii, albo właśnie w numizmatyce. Nawet duża wiedza może więc okazać się niewystarczająca, zwłaszcza jeśli natkniemy się na wyjątkowo trudny do oceny egzemplarz.
Zakup monet - postaw na pewne źródła!
Jednym ze sposobów ochrony przed falsyfikatami jest zakup monet wyłącznie z pewnego źródła. Takim właśnie jest dom aukcyjny, z którego usług chętnie korzystają inwestorzy. Pracownicy domu aukcyjnego we własnym zakresie sprawdzają autentyczność monet, które następnie wystawiają na sprzedaż. Nie musimy więc obawiać się zakupu podróbki. Innym rozwiązaniem jest nabycie monet od doświadczonego inwestora, który cieszy się renomą rynkową. Niestety, dobrego inwestora trudno znaleźć, szczególnie gdy nie mamy wyrobionej sieci kontaktów. Tym większą należy wykazać się ostrożnością przy zakupie numizmatów:
- na portalach ogłoszeniowych,
- od przypadkowych osób,
- na portalach aukcyjnych, na których sprzedaje się niemal wszystko,
- po wyjątkowo okazyjnych cenach.
Oszuści bardzo często sprzedają falsyfikaty po obniżonej cenie, przy czym nie zawsze jest ona okazyjna. W wielu przypadkach mowa o stosunkowo niskiej obniżce, której powodem ma być chęć szybkiego wyprzedania kolekcji. Tego rodzaju tłumaczenia również powinny być sygnałem ostrzegawczym. Nawet osoby, które weszły w posiadanie kolekcji przypadkowo, będą zainteresowane wygenerowaniem zysku, a już tym bardziej, gdy sprzedają wartościowe egzemplarze.
Jak uchronić się przed zakupem fałszywych monet?
Inwestorzy, którzy nabywają nowe egzemplarze do swojej kolekcji, skrupulatnie sprawdzają ich autentyczność. Niestety, nie jest to łatwe zadanie, nawet jeśli posiada się dużą wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. W sytuacjach wątpliwych warto skorzystać z pomocy specjalisty. Warto także kupować numizmaty jedynie w sprawdzonych miejscach. Unikajmy też okazyjnych ofert, które powinny wzbudzić naszą czujność. Im większą ostrożność zachowamy, tym mniejsza szansa nabycia podróbki. Pod tym względem rynek numizmatów jest szczególnie trudny, podobnie jak w przypadku wielu innych inwestycji rzeczowych. Niebezpieczeństwo zakupu fałszywych monet dotyczy nie tylko osób, które dopiero wchodzą na rynek, ale również nieco bardziej doświadczonych. Dlatego, bez względu na to, jak długo działamy na rynku, zawsze musimy zachować wzmożoną czujność.
REKLAMA
Dyskusja: