Wynika to z nadmiernej keratynizacji komórek naskórka. Prawidłowy cykl komórki skóry trwa około 28 dni, gdy podczas schorzenia skrócony jest do około 15. Kolejną postacią łupieżu jest łupież tłusty, schorzeniu towarzyszy łojotok, czyli nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Objawia się pojawieniem na skórze głowy żółtawych łusek, często także odczuwalny jest świąd oraz podrażnienie. Włosy stają się tłuste i często mogą wydawać się bardziej lśniące.
Jak powstaje łupież?
Przyczyna powstania łupieżu jest kwestią wysoce indywidualna, zaczynając od predyspozycji genetycznych, zaburzeń hormonalnych, którym często towarzyszy nadmierne przetłuszczanie skóry głowy oraz zaburzeń odporności, nieprawidłowej diety ubogiej w witaminy i minerały, niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz nieregularnemu trybu życia, który często związany jest z przemęczeniem i stresem. Warto wyróżnić także czynniki egzogenne, zewnętrzne takie jak nieprawidłowa higiena i pielęgnacja skóry głowy, częste noszenie nakryć głowy czy stosowanie lakierów do stylizacji włosów. Czynniki wpływają na zaburzenie równowagi mikrobiomu skóry oraz nadmiernego namnażania grzybów drożdżakopodobnych z rodzaju Malassezia, co w efekcie prowadzi do powstawania łupieżu owłosionej skóry głowy.
Pielęgnacja skóry dotkniętej problemem łupieżu jest bardzo istotna.
Czym powinien charakteryzować się szampon na łupież i jakich składników powinniśmy w nim szukać?
Obecnie na rynku kosmetycznym możemy znaleźć szeroką gamę produktów przeznaczonych dla skóry głowy objętej łupieżem.
W formułach szamponów przeciwłupieżowych należy szukać składników o działaniu przeciwgrzybiczym, to właśnie wspomniane wcześniej drożdżaki powodują podrażnienie skóry oraz nadmierną proliferację naskórka. Aby przywrócić równowagę mikrobiomu skóry należy sięgać po produkty z zawartością cyklopiroksolaminy, ketokonazolu, piroktonu olaminy, pirytionianu cynku. Składniki działają również przeciwzapalnie i antybakteryjnie, wspierając eliminację negatywnych drobnoustrojów, normalizują także pracę gruczołów łojowych.
Istotne jest aby szampon przeciwłupieżowy wspierał regenerację komórek naskórka, co w efekcie prowadzi do przywrócenia prawidłowego procesu odnowy komórek warstwy rogowej, przykładem takiej substancji jest siarczek selenu. Składnik uzupełnia także działanie przeciwgrzybicze oraz redukcję łojotoku.
Szampony przeciwłupieżowe regulują także proces złuszczania naskórka oraz wspomagają usunięcie nadmiernie nagromadzonych martwych komórek warstwy rogowej, które objawiają się w postaci łusek na powierzchni skóry głowy. Dlatego w formułach produktów znajdują się substancje keratolityczne, takie jak kwas glikolowy, kwas mlekowy, mocznik, kwas salicylowy czy ekstrakt z kory wierzby. Składniki złuszczające w niskich stężeniach nie powodują podrażnienia skóry głowy, a w delikatny i skuteczny sposób usuwają widoczne gołym okiem objawy schorzenia.
Formulacje szamponów uzupełniają także składniki o charakterze nawilżający i łagodzącym takie jak pantenol, alantoina, ekstrakty roślinne, wody termalne, fermenty mleczne oraz aminokwasy.
Stosowanie szamponów na łupież powinno być regularne i towarzyszyć całemu okresowi występowania obrazu klinicznego. Stanowi to skuteczną terapię i eliminację najczęstszych problemów takich jak występowanie nieestetycznych płatków na powierzchni skóry głowy i swędzenia. Łupież ma charakter nawrotowy, dlatego też preparaty należy stosować jako kurację podtrzymującą po ustąpieniu widocznych gołym okiem objawów zgodnie z zaleceniami producenta.
W razie jakichkolwiek wątpliwości oraz pytań związanych z doborem odpowiedniego produktu do swojej pielęgnacji, serdecznie zapraszamy do skorzystania z darmowej konsultacji kosmetologicznej na stronie sklepu internetowego Topestetic.
Zespół wykwalifikowanych kosmetologów z pewnością odpowie na nurtujące pytania i pomoże wybrać indywidualnie dopasowany produkt zgodny z potrzebami skóry. Z konsultacji można skorzystać na stronie internetowej, za pośrednictwem czata, poprzez infolinię pod numerem 736 647 679 oraz przesyłając wiadomość na adres mailowy sklep@topestetic.pl.
REKLAMA
Dyskusja: