Dobre wychowanie – o co zadbać samemu?
Nawet jeśli biuro regularnie sprzątają osoby z zewnątrz, w dobrym smaku będzie przynajmniej uporządkować swoje prywatne stanowiska pracy. Kluczem do dobrych osiągnięć jest dobra organizacja i porządek. Warto zadbać o te rzeczy.
Niech każdy przedmiot ma swoje miejsce w szufladzie. Schowaj niepotrzebne rzeczy. Mniej bibelotów oznacza mniej odkurzania i więcej miejsca na potrzebne dokumenty. Dbaj o ich uporządkowanie i poufność. Niektóre z nich nie powinny być zostawiane „same" na noc.
W pracy warto zachować zasadę minimalizmu. Na zakończenie dnia uporządkuj swoje biurko, a następny dzień zaczniesz od razu w czystszej przestrzeni.
Co zrobić w przypadku wspólnych miejsc pracy? Czystość w kuchni, jadalni i łazience to odpowiedzialność wszystkich pracowników. Warto pozostawiać te miejsca w stanie, w jakim je zastałeś, o ile nie w lepszym. Pamiętaj, żeby zmyć po sobie naczynia i odkładać wszystkie rzeczy na miejsce. Jeśli zabrudzisz mikrofalówkę, wytrzyj ją od razu. Dużo łatwiej jest pozbyć się świeżych plam.
Nie zapomnij również o recyklingu. Niektóre firmy sprzątające oferują wynoszenie śmieci tylko, kiedy te są segregowane. Możesz poprosić o parę różnych, mniejszych koszy, które pomogą utrzymać porządek.
Pamiętaj jednak, że zgodnie z art. 207 KP to na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia bezpiecznej i higienicznej przestrzeni do pracy. Pracodawca nie może zmusić pracownika do sprzątania stanowiska pracy, jeśli ten nie został zatrudniony np. na stanowisku sprzątacza.
Kultura firmy i wspólnota
Niektóre firmy mają swoje oczekiwania odnośnie sprzątania. Warto dowiedzieć się od pracodawcy, jakie są jego wymagania. Pamiętaj o tym, że biuro to miejsce pracy wielu osób. Poznaj się z zespołem i ustalcie kwestie dotyczące porządku. Wspólne monitorowanie zasad pomoże w pociągnięciu wszystkich do odpowiedzialności.
Sprzątając po sobie, okazujesz szacunek do innych pracowników i samego miejsca. Porządkowanie swojej przestrzeni to również miły gest w kierunku sprzątaczek, które i tak mają dużo pracy w biurowcach. Zwykłe ścieranie świeżych plam czy dbanie o sprzęty kuchenne oszczędza im długich godzin czyszczenia starych zabrudzeń.
Zadbaj o swoje miejsce pracy. Miej szacunek dla wspólnych przestrzeni i stosuj się do ustalonych zasad. Sprzątanie po sobie to kwestia higieny, ale również kultury osobistej.
Lokalne firmy sprzątające – zakres ich obowiązków
Wiele firm i biurowców co jakiś czas zatrudnia ekipę sprzątającą. Specjaliści świetnie zadbają o przestrzeń i dopasowują się do prywatnych wymagań. Biorąc pod uwagę harmonogram pracowników, wykonają bardziej wymagające prace, którymi nie zawsze da się zająć na porządku dziennym.
Osoby sprzątające zajmą się takimi pomieszczeniami jak kuchnia, łazienka, korytarz i czasami poszczególne biura. Zazwyczaj jednak zatrudnia się je do zadbania o przestrzenie wspólne w firmie. Sprzątaczki zadbają raczej o dokładne i głębokie wysprzątanie kuchni raz w miesiącu. Zajmą się regularnym czyszczeniem i odkażaniem toalet. Umyją podłogę i odkurzą inne wspólne przestrzenie.
Za dodatkową opłatą można też poprosić o uporządkowanie konkretnych biur i miejsc pracy. Zaleca się skonsultować to z pracownikami i szefami firmy. Niektórzy nie lubią, kiedy przestawia się ich rzeczy i wolą sami zadbać o porządek własnego stanowiska.
Na rynkach lokalnych funkcjonuje dużo firm i osób prywatnych, które ograniczają swoje usługi do poszczególnych miejsc. Można zatem znaleźć kogoś, kto oferuje sprzątanie biur w Wadowicach, okolicach i nie tylko.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dyskusja: