Inflacja pochłania nasze oszczędności
W gospodarce będącej w kryzysie, wysoka inflacja jest zjawiskiem niezwykle negatywnym, prowadzącym do ubóstwa wśród ludzi. Inflacja powoduje wiele negatywnych zjawisk, takich jak:
- Redystrybucja dochodów i majątku na korzyść dłużników kosztem wierzycieli, przedsiębiorstw i konsumentów;
- Kiedy stopa wzrostu płac jest niższa niż stopa wzrostu cen, realny poziom życia ludności jest coraz gorszy;
- Utrata zaufania do pieniądza jako nośnika wartości i rosnące preferencje konsumenckie;
- Zniekształcanie sygnałów cenowych, zniechęcanie do inwestycji i rosnąca niepewność;
Wartość oszczędności gotówkowych szybko maleje.
Kiedy pojawia się inflacja, ludzie, którzy oszczędzali pieniądze na koncie lub na lokatach bankowych, w rzeczywistości tracą ich określoną część. Stopy procentowe oferowane przez banki zazwyczaj nie są w stanie zrekompensować zmniejszonej siły nabywczej oszczędności. Zmniejsza się także realna wartość zwykłych dochodów.
Czy złoto chroni przed inflacją?
Złoto jest jednym z najstarszych i najcenniejszych aktywów świata. Przez stulecia służyło jako środek płatniczy, miara bogactwa i symbol prestiżu. Jeśli inflacja wzrośnie, a wartość pieniądza spadnie, złoto będzie najlepszą formą ochrony naszych aktywów. Wtedy warto kupować złote monety i sztabki, aby utrzymać swój portfel inwestycyjny. Inwestowanie w kontrakty terminowe na złoto na giełdzie jest ryzykowne. Dodatkowo, gdy zmienność rynku jest duża, depozyty na giełdach kontraktów terminowych są drogie. Szczególnie w czasach wysokiej inflacji sensowne jest uwzględnienie złota w swoim portfelu.
Historycznie rzecz biorąc, złoto zawsze stanowiła bezpieczną przystań w czasach kryzysu, rewolucji i wojny. Złoto chroni ludzi przed utratą bogactwa i zapewnia im stabilność finansową. Przykładem może być sytuacja w Stanach Zjednoczonych w 1920 roku, kiedy cenę złota ustalono na 20,67 dolara za uncję. W ciągu 100 lat cena złota wzrosła prawie 100-krotnie, podczas gdy wartość dolara spadła o 95%. Niemniej jednak złoto zachowało swoją siłę nabywczą i dziś można kupić samochód za tę samą ilość złota, co 100 lat temu. W ostatnich latach cena złota na rynku światowym wzrosła, głównie ze względu na wpływ pandemii koronawirusa, która wywołała sporo niepewności gospodarczej na całym świecie, czego efektem jest wysoka inflacja. Dlatego złoto jest alternatywą dla tych, którzy chcą zabezpieczyć się przed utratą wartości swoich pieniędzy.
Warto zajrzeć na stronę: https://mennicamazovia.pl/czy-zloto-chroni-przed-inflacja aby dowiedzieć się więcej na temat inwestowania w złoto.
Złoto, czyli dobry wybór inwestycyjny
W dłuższej perspektywie czasu, złoto może mieć ogólnie pozytywny wpływ na jakość ochrony aktywów przed inflacją. W ciągu ostatnich 20 lat cena złota znajdowała się w trendzie wzrostowym, równoważąc wpływ dewaluacji walut. Należy jednak pamiętać, że nie da się definitywnie określić, kiedy złoto sprawdzi się najlepiej. W czasach wysokiej inflacji cena złota może spaść lub pozostać stabilna. W czasach niskiej inflacji cena złota może wzrosnąć.
Złoto w ramach zdywersyfikowanego portfela okazuje się racjonalną opcją zarządzania aktywami, biorąc pod uwagę zakładane prawdopodobieństwo wystąpienia kryzysów, które zwykle prowadzą do inflacji. Odpowiedź na pytanie „Czy złoto chroni przed inflacją?" brzmi: tak i warto pomyśleć o uwzględnieniu złota w swoim portfelu inwestycyjnym.
REKLAMA
Dyskusja: