Gdzie szukać używanego samochodu?
Kupno używanego samochodu wiąże się z jedną niezaprzeczalną zaletą – jest to samochód zdecydowanie tańszy niż nowe auto prosto z salonu. Należy jednak pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Obok naprawdę znakomitych okazji na rynku wtórnym mogą trafić się również bardzo kosztowne pułapki.
Przy zakupie samochodu używanego warto poświęcić więcej czasu na zebranie jak największej ilości informacji, nie tylko dotyczących pojazdu, lecz również miejsca, gdzie zamierzamy dokonać zakupu.
Auta używane można kupić w wielu miejscach, czy to poprzez lokalne komisy, komis w autoryzowanym salonie, u osoby prywatnej, czy nawet zastanowić się nad sprowadzeniem auta znajdując interesującą ofertę w internecie na zagranicznym rynku. Platform sprzedaży w internecie jest bardzo wiele, zaczynając od stron, gdzie każdy może wystawić ofertę sprzedaży, po strony firm, które oferują używane samochody wraz ze swoją bazą danych.
Już na początku warto zwrócić uwagę, gdzie wystawiony jest samochód, bo od tego może zależeć szansa znalezienia dobrej i pewnej oferty. Im bardziej profesjonalna firma, tym łatwiej sprawdzić rzetelność i opinie na jej temat, co w pewnym stopniu ułatwi poszukiwania i zwiększy szanse na dobry zakup.
Niezależnie od miejsca zakupu używanego samochodu warto zapoznać się z udokumentowaną historią auta oraz przyjechać i obejrzeć samochód, najlepiej z osobą, która zna się na motoryzacji, jeśli sami nie mamy w tym obeznania. Warto również skorzystać z jazdy próbnej oraz sprawdzić stan samochodu w niezależnym serwisie.
Poniżej przedstawimy zalety i wady szukania używanego auta w różnych miejscach wraz z poradami, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem.
Używane auto z komisu od autoryzowanego dealera
W autoryzowanym salonie samochodowym można zakupić nie tylko nowe auto prosto z linii produkcyjnej, ale również samochód używany, zazwyczaj oddany w rozliczeniu za nowszy model. Auto kupione w komisie przy autoryzowanym dealerze zwykle będzie najwyżej kilkuletnie, gdyż starsze pojazdy rzadko wracają do salonu, szczególnie że ryzyko uszkodzenia może być tym większe, a salon samochodowy musi dbać o reputację. Dodatkowym atutem jest też fakt, że samochody są oddawane przez pierwszego właściciela. Otrzymujemy również gwarancję, że pojazd został gruntownie sprawdzony, jest w dobrym stanie technicznym oraz że będzie miał pełną historię serwisową. Choć nie można liczyć na możliwość samodzielnego sprawdzenia samochodu w niezależnym serwisie, to jednak w przypadku niezgodności towaru z umową nie będziemy mieli problemu, gdzie zgłosić się z reklamacją. Komisy dilerskie oferują również gwarancję na samochód i możliwość skorzystania z szerokiej gamy ubezpieczeń i kredytów.
Samochód kupiony w komisie od autoryzowanego dealera jest jedną z bezpieczniejszych opcji i daje jedną z największych gwarancji na sprawdzone auto używane, oferując jednocześnie dodatkowe benefity, jednak nie jest bez wad. Przede wszystkim te zalety nie są darmowe. Cena auta jest zazwyczaj zawyżona przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości jej negocjacji. Ponadto musimy liczyć się z ograniczonym wyborem samochodów – zazwyczaj możemy znaleźć samochody jednej lub maksymalnie paru marek. Choć dla wielbicieli marek danego salonu nie będzie to akurat problemem.
Kupno samochodu poleasingowego
Auta poleasingowe znajdziemy nie tylko w komisie przy autoryzowanym salonie, ale również od firm leasingowych, flotowych, czy wypożyczalni samochodów. Wystarczy wyszukać samochód online i można sprawdzić oferowane na stronie firmy auta - zwykle jest to duży wybór najwyżej kilkurocznych pojazdów. Tutaj, podobnie jak w przypadku samochodu z komisu dilerskiego, również możemy liczyć na samochody od pierwszego właściciela, przejrzystą historię samochodu, regularne serwisowanie i udokumentowany przebieg, co zapewnia, że samochód jest utrzymany w dobrym stanie. Tak samo jest z innymi zaletami wcześniejszego rozwiązania w postaci gwarancji czy usług finansowych, lecz nie tylko.
Firmy oferujące samochody poleasingowe zazwyczaj dysponują szerszym wachlarzem marek i modeli samochodów. Ponadto często posiadają raporty dotyczące samochodu wykonane przez niezależnych rzeczoznawców, a nawet umożliwiają weryfikację samochodu na własną rękę w serwisie czy stacji diagnostycznej, rozszerzając listę zalet zakupu samochodu z komisu dilerskiego.
Zakup auta w komisie
W przypadku zakupu samochodu używanego z komisu warto zaznaczyć, że takie komisy potrafią bardzo różnić się od siebie. Warto więc najpierw sprawdzić opinie dotyczącą firmy, aby zwiększyć szansę na zakup sprawnego samochodu w dobrej cenie i zminimalizować ryzyko otrzymania auta niezgodnego z umową. Historia pojazdów z małych komisów pełna jest przypadków aut powypadkowych czy z cofniętym licznikiem przebiegu. Dodatkowo samochody potrafią stać przez długi czas wystawione na warunki atmosferyczne, co nie wpływa dobrze na stan auta. Warto również dopytać, do kogo należy zgłosić się w przypadku niezgodności samochodu z umową i przyjrzeć się umowie bardzo dokładnie, gdyż dochodzenie swoich praw potrafi być sprawą bardzo długą i problematyczną, szczególnie jeśli komis odsyła do wcześniejszego właściciela, uciekając przy tym od odpowiedzialności.
Choć ryzyko zakupu samochodu o niepewnej historii i problemy przy ewentualnym dochodzeniu swoich praw jest dość spore, to zaletami poszukiwania w małych komisach jest różnorodność dostępnych marek i modeli samochodów oraz niższa cena niż w przypadku poprzednich rozwiązań. Komisy również umożliwiają pozostawienie dotychczasowego auta w ramach rozliczenia.
Zakup samochodu używanego od osoby prywatnej
Zakup używanego auta od osoby prywatnej wiąże się z koniecznością zachowania jak największego sceptycyzmu i ostrożności, ponieważ nigdy nie wiadomo czy sprzedający będzie uczciwy, czy też nie. Przy takim zakupie nie chronią przepisy konsumenckie, a dochodzenie roszczeń może okazać się mocno utrudnione. Trzeba również pamiętać, że sprzedający sam mógł kupić samochód z niepewnego źródła i nawet pomimo dobrej woli i dbania o auto podczas własnego użytkowania samochód może być powypadkowy, z cofniętym licznikiem lub ogólnie w złym stanie, choć nie będzie to widoczne na pierwszy rzut oka. Trzeba też wziąć pod uwagę konieczność wcześniejszego umówienia się i przebycie czasem długiej drogi, by samochód zobaczyć.
Warto więc upewnić się, czy sprzedający jest pierwszym właścicielem pojazdu, co może okazać się kluczowe w kwestii określenia stanu technicznego auta. Warto również zaznaczyć, że obecni przy sprzedaży powinni być wszyscy współwłaściciele, jeśli samochód ma więcej niż jednego właściciela. Najlepiej też odbyć jazdę próbną czy umówić się na podjechanie z samochodem do serwisu lub stacji diagnostycznej na dokonanie dokładnych oględzin. Zaletą tego rozwiązania są spore możliwości do negocjacji ceny.
Zakup używanego samochodu – podsumowanie
Kupując używany samochód mamy do wyboru wiele możliwości, które mogą znacznie się od siebie różnić. Możliwość znalezienia tańszego pojazdu wiąże się z większym ryzykiem oraz poświęceniem większej ilości czasu i energii na zebranie informacji i sprawdzenie stanu auta jak w przypadku zakupu od osoby prywatnej lub z małego komisu. Natomiast kładzenie większego nacisku na bezpieczeństwo transakcji wiąże się z wyższą ceną za samochód, choć w dłuższej perspektywie może okazać się to bardziej opłacalne, szczególnie biorąc pod uwagę, co dodatkowo zyskujemy, wybierając samochód poleasingowy czy z komisu u autoryzowanego dealera.
Każda z możliwości ma swoje zalety i wady, jednak niezależnie od wyboru należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i przed podjęciem decyzji dokładnie obejrzeć samochód, zapoznać się z dokumentami i historią serwisowania oraz wybrać się na jazdę próbną.
REKLAMA
Dyskusja: