Ubezpieczenie OC – jakie czynniki mają wpływ na jego wysokość?
Towarzystwa ubezpieczeniowe, które obliczają składki OC, analizują szereg różnych aspektów, które są ważne w czasie obliczania ostatecznej kwoty do zapłaty, jaką musi ponieść konkretny kierowca.
Wiele z nich może Cię zaskoczyć. Duże znaczenie mają takie czynniki jak np.:
- historia związana z prowadzeniem pojazdów;
- stan cywilny właściciela samochodu;
- posiadanie dzieci przez kierowcę;
- długość okresu, który upłynął od momentu wyrobienia i wydania prawa jazdy do dzisiaj;
wiek kierowcy;
- miejsce zamieszkania właściciela samochodu.
Czy w świetle składek OC opłaca się jeździć według przepisów? Oczywiście!
Bezkolizyjna jazda jest zawsze plusem z punktu widzenia towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego też wiele z nich przyznaje specjalne zniżki i rabaty dla kierowców, którzy nigdy nie spowodowali wypadku czy stłuczki. Z punktu widzenia nawet samej wysokości składek ubezpieczeniowych OC, jak najbardziej opłacalna jest spokojna, zgodna z przepisami jazda samochodem. Zdecydowanie warto przewidywać działania innych uczestników ruchu drogowego i prowadzić pojazd w sposób bezpieczny, ponieważ pozwala to wiele zaoszczędzić, a w czasach inflacji każda zniżka ma duże znaczenie. Chcesz poznać konkretne oferty polis ubezpieczeniowych OC dla Ciebie? Koniecznie wejdź
na stronę internetową: https://polisowyekspert.pl/tanie-oc/ i dowiedz się więcej.
Młody zapłaci więcej, czyli jak wiek kierowcy wpływa na OC?
Bardzo istotnym czynnikiem z punktu widzenia wysokości składki OC jest doświadczenie za kierowcą. Twój młodszy kolega czy brat, który w tym roku zdał prawo jazdy i szuka pierwszego ubezpieczenia OC dla swojego samochodu, prawdopodobnie zapłaci więcej niż Ty, który/-a jesteś kierowcą od kilku dekad. Tak naprawdę, im dłużej posiadasz prawo jazdy, tym lepiej, bo mniejsze składki przyjdzie Ci płacić. Oczywiście ważny jest też sposób jazdy – bezkolizyjna może przyczynić się do uzyskania dodatkowych zniżek. To wszystko wynika z prostego założenia wielu towarzystw ubezpieczeniowych – uważają oni, że młodzi, niedoświadczeni kierowcy częściej powodują wypadki i stłuczki niż ci z wieloletnim doświadczeniem za kółkiem. Statystyki wypadkowe potwierdzają tę teorię, ale nawet w młodym wieku możesz szukać taniego OC. Na stronach takich jak ta, przeczytasz o tym, w jaki sposób można zaoszczędzić na ubezpieczeniu: https://polisowyekspert.pl/tanie-oc/.
Miejsce zamieszkania kontra cena ubezpieczenia OC: miasto czy wieś zapłaci więcej?
To czy mieszkasz w małej, spokojnej miejscowości czy też w wielkim, zatłoczonym i często zakorkowanym mieście wojewódzkim ma znaczenie dla towarzystw ubezpieczeniowych, które obliczają składki OC. Pracownicy odpowiedzialni za obliczanie kwot należnych do zapłaty z tytułu ubezpieczenia samochodu dokładnie sprawdzają i analizują różne statystyki wypadkowe oraz natężenie ruchu w okolicy miejsca zamieszkania kierowcy, aby jak najbardziej dokładnie oszacować ryzyko kolizji. Podczas kalkulacji takiego ryzyka bierze się pod uwagę szereg różnych aspektów – duże znaczenie może mieć np. sposób ukształtowania terenu danego regionu Polski albo liczba zarejestrowanych pojazdów w mieście czy też w pobliżu danej miejscowości. Co sprawia, że za składkę ubezpieczeniową OC zapłacisz więcej?
Gdybyś np. po długim czasie mieszkania na wsi przeniósł/przeniosła się do miasta, w którym jest bardziej tłoczno, Twój portfel może odczuć zmianę przez wyższą składkę do zapłaty. Prawdopodobnie Twoja składka ubezpieczeniowa za OC na następny rok będzie wyższa niż w roku poprzednim (gdy jeszcze mieszkałeś/-aś poza metropolią).
Jakim autem jeździsz? Czy ma to wpływ na ubezpieczenie OC, które płacisz? Oczywiście!
Proces ustalania wysokości składki ubezpieczenia jest bardzo skomplikowany i czasochłonny. Oprócz tych czynników, które zostały opisane i wymienione powyżej, ważna jest również marka oraz model samochodu, na który wykupujesz ubezpieczenie OC. Istotne znaczenie ma też rocznik auta oraz typ nadwozia czy pojemność silnika. Z założenia towarzystw ubezpieczeniowych wynika, że mając silniejszy silnik, możesz jeździć bardziej niebezpiecznie, a w związku z tym jesteś bardziej ryzykownym kierowcą. Z tych właśnie powodów Twoja składka na ubezpieczenie OC będzie wyższa niż sąsiada, który ma rodzinne auto z małym silnikiem o niewielkiej pojemności. Robiąc różne modyfikacje jak np. tuning także musisz często przygotować się na większe koszty.
Jak wybrać odpowiedni samochód do 10 000 zł? W tym pomocny może być ten artykuł: https://polisowyekspert.pl/samochod-do-10-tys-zl/.
Rok jazdy bez ani jednej stłuczki? Możesz liczyć na zniżki
Zniżki za bezkolizyjną jazdę są obecnie bardzo popularne i stosuje je wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Szansę na niższe OC uzyskujesz wtedy, gdy przez cały rok jeździłeś/-aś bez spowodowania wypadku czy stłuczki. Przepisowa jazda się opłaca, nawet w przypadku składek OC. Niestety, jeżeli jednak zdarzy Ci się stłuczka z Twojej winy, prawdopodobnie w przyszłym roku Twoje OC będzie wyższe. Towarzystwa ubezpieczeniowe doceniają bezkolizyjnych klientów, ale jednocześnie „karzą" wyższymi opłatami osoby, które nie jeżdżą tak idealnie.
Czy małżeństwo ma wpływ na cenę OC?
Nie każdy wie, że towarzystwa ubezpieczeniowe w trakcie obliczania składki na ubezpieczenie OC biorą pod uwagę także stan cywilny oraz liczbę dzieci w rodzinie kierowcy. Wynika to z tego, że kierowcy, którzy posiadają już swoją rodzinę, powodują mniej kolizji, jeżdżą bezpieczniej i są bardziej ostrożni niż kawalerowie i panny. W związku z tym wszystkim single zapłacą więcej z tytułu składek OC na samochód niż osoby będące w związkach małżeńskich. Bardzo ciekawe jest też to, że rozwiedzeni również zapłacą więcej.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY